Z życia Senior Cloud Engineera – opowiada Łukasz Chłap

Strona główna » Z życia Senior Cloud Engineera – opowiada Łukasz Chłap
Senior Cloud Engineer Łukasz Chłap

Chmura ewoluuje. Biznes cały czas potrzebuje nowych narzędzi i stawia nowe wyzwania. To właśnie tam, gdzie stykają się potrzeby biznesu i oferta chmury pojawia się miejsce na automatyzację, wykorzystywanie infrastruktury jako kodu czy optymalizację kosztów – mówi Łukasz Chłap, Senior Cloud Engineer oraz założyciel bloga www.10it.pl.

Podobno nie planowałeś pracować dla dużych korporacji, a jednak stało się inaczej. Dlaczego z początku nie byłeś przekonany do pracy w dużej firmie?

Wyobrażając sobie swoją karierę, najbardziej zależało mi na dwóch rzeczach. Po pierwsze chciałem robić coś ważnego, po drugie chciałem pracować z nowymi technologiami. To niestety często dysonans.

Wydaję się, że w mniejszych firmach informatyk jest ważną osobą, jednak ciężko tam o nowe technologie. Sytuacja jest zazwyczaj odwrotna w korporacji, jednak druga opcja przekonała mnie ze względu na możliwość specjalizacji, pracy z jedną technologią i ukierunkowanym rozwoju.

Co skłoniło Cię do rozwoju swoich umiejętności w obszarze AWS?

Przez kilka pierwszych lat mojej pracy zajmowałem się Windows Server i pewnie robiłbym to nadal, gdyby nie fakt, że na rynku pojawiało się coraz mniej ofert pracy w tym obszarze.

Obawiałem się pozostania w ślepej uliczce. Na początku zainteresowałem się bezpieczeństwem, jednak pojawiła się okazja pracy z AWS i dzięki tej chmurze poczułem technologiczny powiew świeżości.

Czytaj takżeZ głową w chmurach, czyli czym jest rozwój cloud computing

Jak wyglądają możliwości, jeśli chodzi o rozwój kariery w ramach AWS?

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że jest nieograniczony. Chmura ewoluuje. Biznes cały czas potrzebuje nowych narzędzi i stawia nowe wyzwania. To właśnie tam, gdzie stykają się potrzeby biznesu i oferta chmury pojawia się miejsce na automatyzację, wykorzystywanie infrastruktury jako kodu czy optymalizację kosztów. Do tego dochodzą aspekty bezpieczeństwa czy hybrid cloud. Jest wiele obszarów, w których możemy się rozwijać.

Jakie największe wyzwania ma Senior Cloud Engineer?

Największe wyzwanie to sprawić, żeby wszyscy byli zadowoleni 🙂 A tak na poważnie, Senior Cloud Engineer musi utrzymać balans pomiędzy dostarczaniem usług, a podążaniem za dobrymi praktykami i budowaniem ich samodzielnie.

Pewne procesy można ulepszać w nieskończoność i czasami ciężko jest zdecydować kiedy są już na tyle dobre, by ich używać w produkcji. Na szczęście rozwiązaniem jest podejście CI/CD a więc ciągłe ulepszanie rozwiązań podzielone na mniejsze porcje zmian.

Prowadzisz również bloga www.10it.pl – skąd pojawiły się u Ciebie chęci do pisania? : )

Chciałem zmienić pracę i postanowiłem zrobić coś więcej, niż wynikało z moich obowiązków w firmie. Pomyślałem, że jeżeli będę miał podobne doświadczenie do innego kandydata na to samo stanowisko, to warto mieć asa w rękawie, coś czym mógłbym się wyróżnić.

Blog był dla mnie naturalnym wyborem. Prowadzony po angielsku dał mi też kontakt z językiem, którego brakowało mi na co dzień.

Druga sprawa to chęć pomocy innym. Staram się opisywać rzadkie przypadki, których rozwiązanie nie jest oczywiste czy też nie wynika wprost z dokumentacji i taki wpis może zaoszczędzić komuś sporo czasu w szukaniu rozwiązania. Wiadomości, które otrzymuję od czytelników potwierdzają moje założenia, co sprawia mi dużą przyjemność.

Na blogu piszesz, że  „W IT umiejętności techniczne to nie wszystko. Często te miękkie są równie ważne. “Nie po to studiowałem informatykę, żeby teraz rozmawiać z ludźmi…” Ja też nie po to 🙂 Ale trzeba rozmawiać. Mało tego, warto być miłym i słownym.(…).  Czy uważasz, że stereotyp „cichego programisty” może z czasem być nieaktualny?

Mógłbym na ten temat napisać kilka nowych artykułów. Nie znam specyfiki pracy programisty, ale jako Inżynier Chmury niemal codziennie mam okazję do prezentowania jakiegoś tematu w sposób mniej lub bardziej formalny.

Myślę, że na rynku jest miejsce dla cichych informatyków i tych, którzy lubią scenę, jednak drugie podejście zdecydowanie pomaga w karierze. Warto rozwijać umiejętności prezentowania, słuchania, dyskusji czy asertywności nie tylko w IT, chociaż to w tej branży (w moim odczuciu) umiejętności miękkie były zbyt często ignorowane.

Czytaj takżeZwrot w stronę rozwiązań chmurowych – Vimanet

ZOBACZ RÓWNIEŻ