W dobie niestabilności gospodarczej, globalnych obaw zdrowotnych, potrzeby zdalnego dostępu do danych i nadchodzących technologii przetwarzanie w chmurze staje się rewolucyjnym sposobem na utrzymanie sprawności biznesowej. Z czym właściwie wiąże się cloud computing i ile możliwości w sobie kryje? Jak rozwija się w Polsce?
Cloud Computing czyli chmura obliczeniowa jest niezwykle rozbudowanym zbiorem usług i rozwiązań obliczeniowych. To swego rodzaju outsourcing informatyczny, który pozwala na przeniesienie danych do serwerów zewnętrznych, co znacząco przyczynia się oszczędności pieniędzy i czasu. – K3Cloud.
Computerworld podaje, że najwięksi dostawcy platform chmurowych dla biznesu to Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform.
Jakie są rodzaje chmur?
Typy chmur obliczeniowych doskonale odpowiadają konkretnym potrzebom, typom wdrożenia czy elementom szerszej architektury sieciowej i choć wszystkie sprowadzają usługę do podobnego mianownika, różnią się między sobą kwestiami technicznymi.
Na stronie beyond.pl czytamy o specyfice każdego z nich:
Chmura publiczna
To jedna z popularniejszych opcji. Dostawcy usług zapewniają przez internet zewnętrzne magazynowanie i udostępnianie zasobów obliczeniowych. Operator zamówienia bierze na siebie ogólną obsługę działania – od kwestii konserwacji przez oprogramowanie czy rozbudowę infrastruktury. Współdzielenie zasobów pomiędzy wszystkich klientów w chmurze publicznej to np. możliwość spadku wydajności działania. Trudno też liczyć na jakąkolwiek indywidualizację pod względem cen czy oczekiwań.
Chmura prywatna
W tej opcji chmura obliczeniowa używana jest wyłącznie przez jeden podmiot. Prywatna platforma wykorzystywana tylko przez jedno przedsiębiorstwo, patrząc na to w kategoriach biznesowych, zachowuje pełną prywatność co przekłada się na pewność kontroli danych oraz pełna kontrola nad budową środowiska czy dostosowanie chmury prywatnej do określonych potrzeb odbiorcy. Ograniczeniem może tu być limit zasobów oraz fakt, że chmura prywatna wymaga czasochłonnej rozbudowy. Chmura prywatna często wybierana jest ze względy prawne dla danej dziedziny i obostrzenia.
Chmura hybrydowa
To połączenie chmury publicznej i prywatnej. W tej opcji możliwa jest migracja danych i zasobów pomiędzy oboma typami zasobów. Zasoby o przewidywanym zużyciu generowane są z chmury prywatnej; w przypadku braku dochodzi do przeniesienia na chmurę o charakterze publicznym. Takie rozwiązanie pozwala na optymalizację kosztów i dostosowanie procedur – np. szybkie przekazanie zadań i obliczeń do chmury publicznej w sytuacji, gdy potencjał prywatnej okazuje się niewystarczający. Zalecana jest jednak kontrola tego procesu z wyprzedzeniem – niezbędne jest wcześniejsze zaplanowanie zadań pod kątem mocy obliczeniowej chmury hybrydowej.
Jakie są rodzaje przetwarzania w chmurze?
Istnieją trzy główne kategorie usług przetwarzania w chmurze: oprogramowanie jako usługa (SaaS), na przykład – Microsoft 365, platforma jako usługa (PaaS), na przykład – salesforce.com i infrastruktura jako usługa (IaaS), na przykład – Rackspace. – fastmetrics.
Czytaj też: Salesforce – dlaczego bije rekordy popularności?
Stosowanie chmury obliczeniowej to rozwiązanie współczesnych problemów.
Na stronie insideBigData czytamy, że cloud computing to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie z:
- Kosztami ogólnymi: większość przejawów chmurowych bardzo obniża koszty zabezpieczenia i dostępu do zasobów IT
- Zdalnym dostępem: korzyści ze współpracy w chmurze mają kluczowe znaczenie dla pracy w zdecentralizowanych ustawieniach i wspierają rosnące zapotrzebowanie na usługi takie jak bankowość mobilna lub telemedycyna.
- IT: Architektura chmurowa pozwala organizacjom na outsourcing trudności związanych z nowoczesnymi potrzebami IT do specjalistów, dzięki czemu firmy mogą skoncentrować się na działaniach o kluczowym znaczeniu.
Hey! Do you know that google provides 15GB free storage for every account…You can easily store your information using google cloud computing solutions with ease.. Let’s help pic.twitter.com/tKufU0F6tX
— TechOssein (@OsseinTech) July 12, 2020
Google zainwestuje około 2 mld dol. w centrum danych, które ma powstać w Polsce
Google ma swoje centra danych w 8 krajach, a jego infrastruktura obliczeniowa i telekomunikacyjna kosztowała ponad 15 mld euro. Teraz Google ma pojawić się również w Warszawie. Ulokowanie centrum w stolicy polski znaczy, że amerykańska korporacja zawita w końcu do Europy Środkowo-Wschodniej. Wstępny termin uruchomienia inwestycji to początek 2021 r. – podaje Puls biznesu.
Google to invest up to $2 billion in Polish data centre, paper says https://t.co/7rIfbTfcgt pic.twitter.com/5UeTBTQ1dt
— Reuters (@Reuters) June 24, 2020
Microsoft podobnie imponującą deklarację inwestycji w naszym kraju złożył miesiąc przed Google’m
Jednocześnie ogłosił cały plan transformacji cyfrowej w Polsce.
W ramach tej transformacji firma z Redmond planuje poprowadzenie programu podnoszenia kwalifikacji dla 150 tys. specjalistów IT, nauczycieli i studentów. W planach jest także przeprowadzenie szkoleń, warsztatów i hackhatonów. Ich tematyka ma obejmować właśnie przetwarzanie danych w chmurze, wykorzystania technologii AI i machine learning, korzystanie z big data i Internetu Rzeczy. – Spidersweb.
Chmura Krajowa dołączyła do #CloudElite, programu skierowanego dla partnerów @Microsoft. Jego celem jest rozwój istotnie liczących się obecnie na rynku kompetencji w dziedzinie rozwiązań chmurowych. #chmurogotowi
Więcej o programie: https://t.co/UOiwSTAapc pic.twitter.com/ohbaRWw4SM— Chmura Krajowa (@ChmuraKrajowa) July 6, 2020
Duże projekty zawsze generują zapotrzebowanie na nowych pracowników, w tym przypadku nie jest inaczej.
Z chmury obliczeniowej korzystają zarówno firmy jak i osoby prywatne. Korzystanie z niej pozwala wielu przedsiębiorcom zaoszczędzić na kosztach związanych z koniecznością przygotowania własnej infrastruktury serwerowej. Rozwój cloud computing w Polsce to dla nas kolejny krok w cyfryzacji. Jakie jeszcze wyzwania dostarczy nam cyfrowe niebo w najbliższym czasie?
Autor: Nina Jacyszyn
Czytaj także – GitHub – społeczność największych talentów IT