W świecie programistów – rozmowa z Adamem Boduchem, założycielem 4programmers.net

Strona główna » W świecie programistów – rozmowa z Adamem Boduchem, założycielem 4programmers.net
4programmers

4programmers.net to pionierski serwis, w którym programiści mogą zadawać pytania, radzić się i wspierać. To również miejsce z ofertami pracy oraz patron wydarzeń związanych ze światem IT. W wywiadzie dla Twilit Adam Boduch opowiada o początkach i perspektywach serwisu.

Jesteś autorem wielu książek o programowaniu i założycielem forum
4programmers.net. Jak zaczęła się Twoja kariera w branży IT i pomysł na stworzenie forum dla programistów?

Na wstępie chciałbym podkreślić, że 4programmers.net to nie tylko forum. Nasz serwis składa się z kilku elementów, takich jak: mikroblogi, oferty pracy, kompendium programisty czy też właśnie – forum dyskusyjnego.

Wszystko zaczęło się w okolicach roku 2000/2001. Początkowo była to prosta strona działająca pod adresem programowanie.of.pl, na którą wrzucałem różne narzędzia przydatne programiście czy też kursy programowania. Wtedy dopiero uczyłem się języka HTML i sam zacząłem pisać rozmaite artykuły, przeważnie na temat języka Delphi. 

Forum zostało uruchomione w 2002 roku i okazało się strzałem w dziesiątkę. W polskim Internecie brakowało miejsca, które umożliwiało dyskusję wśród programistów. Do tej pory istniały właściwie tylko grupy dyskusyjne. Mikroblogi zostały uruchomione w 2013 roku, a dopiero jakiś czas później dział z ogłoszeniami o pracę.


4programmers.net ma już milion użytkowników. Ile ludzi stoi za sukcesem tego forum? Jak wygląda praca nad jego rozwojem i jak często jest ono aktualizowane?

Przede wszystkim słowa uznania należą się tym wszystkim, którzy tworzą jego zawartość, dzieląc się wiedzą, publikując nowe wpisy np. na naszym mirkoblogu. Bez nich nasz serwis po prostu by nie istniał. Nie należy również zapominać o naszych moderatorach. Jest to grupa ok 30 osób, którzy codziennie pilnują porządku w serwisie. A uwierzcie, że mają co robić. Często padamy ofiarą spamerów, internetowych trolli.

Cały kod serwisu jest projektem Open Source. dostępnym na GitHubie więc każdy może pomóc mu się rozwijać. Jeżeli chodzi o częstotliwość aktualizacji, to nie ma reguły, ale czasami jest to kilka razy dziennie. Chciałbym, abyśmy pracowali w modelu continuous deployment, czyli tak, by kod po przejściu testów automatycznych lądował na produkcji. Póki co, wciąż mamy zbyt mało testów i wdrożenia uruchamiane są ręcznie.


Z jakimi pytaniami najczęściej spotykają się użytkownicy 4programmers? Co jest Twoim zdaniem największym jego osiągnięciem?

Najpopularniejszą kategorią forum jest dział Kariera. Mam wrażenie, że ostatnio najczęściej spotykanymi pytaniami są te o początki kariery: czego zacząć się uczyć oraz jak się przebranżowić na programistę.

Największe osiągnięcie – to, że po tylu latach nadal istniejemy w Internecie 🙂


W tym roku serwis 4programmers.net jest jednym z patronów konferencji JDD, wydarzenia adresowanego do pasjonatów języka Java. Czy uważasz się za jednego z nich? Z jakim językiem lubisz pracować najbardziej, a który uważasz za najtrudniejszy?

Tak, to prawda. Co roku patronujemy różnym wydarzeniom ze świata IT, m.in. JDD. Osobiście nie programuje w Javie, więc trudno mi cokolwiek na ten temat powiedzieć. Jestem programistą webowym, na co dzień używam JavaScript, Typescript, Python czy PHP i to najbardziej lubię robić.

Nie widzę siebie jako programisty embedded czy gier. W IT jesteśmy otoczeni tyloma frameworkami, technologiami, bibliotekami, że ciężko być na bieżąco i z tym wszystkim nadążyć. Nauka składni danego języka to nie jest jakiś spory problem, lecz do tego dochodzi jeszcze nauka frameworka czy całego „ekosystemu” wokół danego języka i to może sprawiać trudności.


Jakie są dalsze plany na rozwój serwisu 4programmers.net? Przewidujesz jakieś zmiany w najbliższym czasie?

Jeżeli chodzi o samo forum, to tutaj doszliśmy do pewnego etapu, że trudno wymyślić coś nowego. Mam jednak plany, co do całkiem nowych modułów w serwisie, ale za wcześnie aby na ten temat rozmawiać 🙂

Czytaj również – Od programisty PHP do założyciela ADV Digital

Autor: Nina Jacyszyn

ZOBACZ RÓWNIEŻ