Szkoła programowania – warto czy nie warto?

Strona główna » Szkoła programowania – warto czy nie warto?
3+
Szkoła programowania

Dla zdyscyplinowanych samouków programowania w sieci dostępne są internetowe kursy i darmowe tutoriale. A dla kogo będzie odpowiednia szkoła programowania? Jak wybrać odpowiednią i czy to na pewno dobra ścieżka?

Szkoły programowania to prywatne firmy organizujące kursy programowania. Najczęściej oferują one opracowany program nauki uwzględniający trendy i potrzeby rynku, a niejednokrotnie pomagają w znalezieniu pierwszej pracy.

– Kurs programowania pod okiem doświadczonych praktyków eliminuje ryzyko zmarnowanego czasu. Kursant uczy się najpotrzebniejszych rzeczy, ponieważ program szkoleń jest dostosowany do realiów rynkowych i wymagań pracodawców- mówi Leszek Wolany z jednej ze szkół programistycznych

Należy jednak uważać na szkoły, które reklamując się, gwarantują dobrze płatną pracę od razu po kursie – niestety nie zawsze bywa to zgodne z rzeczywistością.

Szkoły programowania w Polsce

Według przeglądu nofluffjobs z 2019 roku najbardziej znanymi szkołami programowania w Polsce są:

 • InfoShare Academy
 • ALX
 • IT academy
 • Software development academy
 • Codementors
 • WSEI
 • Kodołamacz
 • Kodilla
 • Coderstrust
 • Strefa kursów
 • CodersLab

Jak działają szkoły programowania?

Zajęcia w szkołach programowania prowadzone są najczęściej w małych grupach. Uczestnicy często muszą ze sobą współpracować, co pozwala im poznać nie tylko podstawy programowania, ale także przygotować się do pracy w zespole developerskim. Takie szkoły wyróżniają się tym, że uczą głównie praktyki, a sama teoria jest bardzo okrojona.

Kurs w szkole programowania kończy się egzaminem i certyfikatem.

Ile kosztują kursy w szkołach programowania?

Ceny kursów programowania zależą od szkoły, liczby godzin, stopnia zaawansowania nauki i wybranego języka programowania.

Na blogu dziesiatka finanse wymieniono kilka przykładowych zestawień:

 • kurs JavaScritp dla początkujących – od 5 000 złotych wzwyż (30 dni)
 • kurs Python dla początkujących – od 5 000 złotych wzwyż (30 dni)
 • kurs PHP dla początkujących – od 6 000 złotych wzwyż (30 dni)
 • kurs Java Developer Web dla początkujących – od 8 000 złotych wzwyż (30 dni)
 • intensywny kurs programowania dla dzieci – od 2 500 złotych wzwyż
 • internetowe kursy programowania (do samodzielnej nauki) – od 50 złotych wzwyż

Z kolei Mateusz Kupilas z bloga JavaDevMatt poleca obliczyć sobie stawkę godzinową za kurs i porównać ją z tą za bezpośrednie korepetycje. Jeśli wychodzi drożej, to warto to przemyśleć. 

Czy po takiej szkole, programista jest gotowy do pracy w zawodzie?

Kursy pod względem materiałów, zakresu i kompetencji trenerów są zazwyczaj solidne i zawierają wszystko czego oczekuje się od Juniora na rozmowie rekrutacyjnej. Jednak wszystko zależy od tego ile ćwiczy się samemu w domu, umiejętność pisania kodu powinna być regularnie szlifowana.

Źródło: https://medium.com

Jakie opinie można znaleźć w sieci na ten temat?

-Żeby dobrze nauczyć się programowania trzeba mieć kogoś, kto będzie miał uwagę tylko dla Ciebie, a w takiej szkole jest to niemożliwe, bo ktoś nie zauważy błędów które robisz i tak dalej. Podstaw najlepiej nauczyć się samemu (są darmowe kursy), a później właśnie znaleźć takiego „mentora”, to może być kolega z pracy. – mówi jeden ze studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

– Szkoła programowania może być ok, jeśli masz dużo czasu i samozaparcia o ile trafisz na fajnego mentora. Jeśli nie jesteś jednak osobą, która jest w stanie wyznaczyć sobie co najmniej 20h tygodniowo to masz pełno darmowych kursów online. Wystarczy wybrać językwypowiada się specjalista IT w grupie na Facebooku „Praca w IT”.

Do tego trzeba się nadawać i bardzo chcieć. Tylko czy wtedy nie lepiej pouczyć się samemu? Taka szkoła nie ma znaczenia dla pracodawcy, liczą się umiejętności. – jeden z Java software Developerów.

Oczywiście zdania na ten temat na różnych forach i grupach branżowych są podzielone, a szkoły programowania nie muszą być dla każdego, ale mają także wielu zwolenników. Mimo wszystko, każde miejsce, z którego można czerpać wiedzę na temat programowania jest na wagę złota. Szczególnie, że cały czas mamy niedobór specjalistów w tej dziedzinie.

Autor: Nina Jacyszyn

Zobacz także – TwilitCast – rozmawiamy o Kubernetesie z CodiLime

3+
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp