Dla zdyscyplinowanych samouków programowania w sieci dostępne są internetowe kursy i darmowe tutoriale. A dla kogo będzie odpowiednia szkoła programowania? Jak wybrać odpowiednią i czy to na pewno dobra ścieżka?
Szkoły programowania to prywatne firmy organizujące kursy programowania. Najczęściej oferują one opracowany program nauki uwzględniający trendy i potrzeby rynku, a niejednokrotnie pomagają w znalezieniu pierwszej pracy.
– Kurs programowania pod okiem doświadczonych praktyków eliminuje ryzyko zmarnowanego czasu. Kursant uczy się najpotrzebniejszych rzeczy, ponieważ program szkoleń jest dostosowany do realiów rynkowych i wymagań pracodawców- mówi Leszek Wolany z jednej ze szkół programistycznych
Nawet 80 proc. stanowisk oferowanych programistom dotyczy pracy, za którą miesięcznie mogą zarobić minimum 15 tys. zł – wynika z danych, które opracowała szkoła programowania Kodillahttps://t.co/vDu3nHWRWj@GSuteniec
— Puls Biznesu (@puls_biznesu) October 15, 2020
Należy jednak uważać na szkoły, które reklamując się, gwarantują dobrze płatną pracę od razu po kursie – niestety nie zawsze bywa to zgodne z rzeczywistością.
Szkoły programowania w Polsce
Według przeglądu nofluffjobs z 2019 roku najbardziej znanymi szkołami programowania w Polsce są:
- InfoShare Academy
- ALX
- IT academy
- Software development academy
- Codementors
- WSEI
- Kodołamacz
- Kodilla
- Coderstrust
- Strefa kursów
- CodersLab
Coders Lab – Trener Front-end lub Back-end https://t.co/eCAycgZrMP
— DevStart (@ForumDevStart) October 17, 2020
Jak działają szkoły programowania?
Zajęcia w szkołach programowania prowadzone są najczęściej w małych grupach. Uczestnicy często muszą ze sobą współpracować, co pozwala im poznać nie tylko podstawy programowania, ale także przygotować się do pracy w zespole developerskim. Takie szkoły wyróżniają się tym, że uczą głównie praktyki, a sama teoria jest bardzo okrojona.
Codecool Poland
To nie jest zwykły #bootcamp, dlatego chętnie porozmawiałem z Michałem i Adamem o nauce programowania. Podajcie dalej, ciekawe dla tych, co szukają szkoły programowania. #programowanie #kodowanie #javascript #100DaysOfCodehttps://t.co/axU6g94fo6— Jędrzej Paulus (@JedrzejPaulus) September 8, 2019
Kurs w szkole programowania kończy się egzaminem i certyfikatem.
Ile kosztują kursy w szkołach programowania?
Ceny kursów programowania zależą od szkoły, liczby godzin, stopnia zaawansowania nauki i wybranego języka programowania.
Na blogu dziesiatka finanse wymieniono kilka przykładowych zestawień:
- kurs JavaScritp dla początkujących – od 5 000 złotych wzwyż (30 dni)
- kurs Python dla początkujących – od 5 000 złotych wzwyż (30 dni)
- kurs PHP dla początkujących – od 6 000 złotych wzwyż (30 dni)
- kurs Java Developer Web dla początkujących – od 8 000 złotych wzwyż (30 dni)
- intensywny kurs programowania dla dzieci – od 2 500 złotych wzwyż
- internetowe kursy programowania (do samodzielnej nauki) – od 50 złotych wzwyż
Z kolei Mateusz Kupilas z bloga JavaDevMatt poleca obliczyć sobie stawkę godzinową za kurs i porównać ją z tą za bezpośrednie korepetycje. Jeśli wychodzi drożej, to warto to przemyśleć.
#piątek #piąteczek #piatunio ???A my startujemy z mega promocją. -44% zniżki na wszystkie kursy z kodem: JESIEŃ ??
Promocja trwa do niedzieli, godz. 23:59. ?#promocja #kursyonline #taniej #weekend #grafika #Marketing #softskills #programowanie #Webdesign #webdevelopment pic.twitter.com/iRFTYpokNX— strefakursów.pl ? (@StrefaKursow_pl) October 9, 2020
Czy po takiej szkole, programista jest gotowy do pracy w zawodzie?
Kursy pod względem materiałów, zakresu i kompetencji trenerów są zazwyczaj solidne i zawierają wszystko czego oczekuje się od Juniora na rozmowie rekrutacyjnej. Jednak wszystko zależy od tego ile ćwiczy się samemu w domu, umiejętność pisania kodu powinna być regularnie szlifowana.
-Czym się różni początkujący programista od doświadczonego?
-Początkujący programista myśli, że kilobajt to 1000 bajtów, a doświadczony nie może uwierzyć, że kilometr to nie są 1024 metry.— Antonio Rialto (@Antonio_Rialto) September 4, 2019
Jakie opinie można znaleźć w sieci na ten temat?
-Żeby dobrze nauczyć się programowania trzeba mieć kogoś, kto będzie miał uwagę tylko dla Ciebie, a w takiej szkole jest to niemożliwe, bo ktoś nie zauważy błędów które robisz i tak dalej. Podstaw najlepiej nauczyć się samemu (są darmowe kursy), a później właśnie znaleźć takiego „mentora”, to może być kolega z pracy. – mówi jeden ze studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
– Szkoła programowania może być ok, jeśli masz dużo czasu i samozaparcia o ile trafisz na fajnego mentora. Jeśli nie jesteś jednak osobą, która jest w stanie wyznaczyć sobie co najmniej 20h tygodniowo to masz pełno darmowych kursów online. Wystarczy wybrać język – wypowiada się specjalista IT w grupie na Facebooku „Praca w IT”.
– Do tego trzeba się nadawać i bardzo chcieć. Tylko czy wtedy nie lepiej pouczyć się samemu? Taka szkoła nie ma znaczenia dla pracodawcy, liczą się umiejętności. – jeden z Java software Developerów.
Oczywiście zdania na ten temat na różnych forach i grupach branżowych są podzielone, a szkoły programowania nie muszą być dla każdego, ale mają także wielu zwolenników. Mimo wszystko, każde miejsce, z którego można czerpać wiedzę na temat programowania jest na wagę złota. Szczególnie, że cały czas mamy niedobór specjalistów w tej dziedzinie.
Autor: Nina Jacyszyn
Zobacz także – TwilitCast – rozmawiamy o Kubernetesie z CodiLime