Na jakie polskie blogi IT warto zwrócić uwagę? Nasze TOP 10

Strona główna » Na jakie polskie blogi IT warto zwrócić uwagę? Nasze TOP 10
12+
Blogi IT TOP 10

Blogi IT to bardzo dobre źródło pozyskiwania wiedzy i opinii na temat najnowszych technologii. Na które polskie portale warto zwrócić uwagę? Postanowiliśmy przygotować naszą specjalną listę TOP 10 blogów IT na naszym rynku.

Czytaj takżeDevOps vs. DevSecOps – co odróżnia te terminy?

Jakie blogi IT pojawiły się w naszym rankingu? (Kolejność przypadkowa 🙂 )

1. Pani z Komputerem

Pani z Komputerem to blog osobisty prowadzony przez Panią Magdę, programistkę. Na tym portalu znajdziemy teksty związany nie tylko z programowaniem, ale również samym prowadzeniem bloga czy newslettera. Autorka na swojej stronie chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, dzięki czemu możemy w łatwy sposób dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, które na próżno szukać w innych miejscach.

www.panizkomputerem.pl

2. Strefa Kodera

Strefa Kodera to kolejny blog IT utrzymany w lekkim stylu. To właśnie na tym portalu przeczytamy o trudnych tematach związanych z programowaniem (i innymi elementami branży IT) napisanych łatwo przyswajalnym językiem.

Poruszane są tutaj również nieco bardziej przyjemne kwestie, np. jaki laptop przyda się programiście, a także jakie gadżety powinien on kupić. Jednakże muszę zaznaczyć, że targetem tej witryny nie są kompletni laicy, ale osoby przynajmniej częściowo zainteresowane tematem.

www.strefakodera.pl

3. Cezary Walenciuk Programowanie

Jest to blog osobisty prowadzony przez Cezarego Walenciuka. Znajdziemy tutaj poradniki dotyczące programowania, tworzenia stron internetowych, ale także ciekawe artykuły wspominkowe.

Moim ulubionym jest ten o historii CSS, który w genialny sposób przedstawia zamysł stojący za starymi witrynami internetowymi, które niegdyś gościły na naszym monitorach kineskopowych.

cezarywalenciuk.pl

4. Adrian Bienias Blog

Jest to kolejny blog osobisty, ale tym razem prowadzony przez Adriana Bieniasa. Autor dzieli się tutaj przeróżnymi poradnikami, sposobami czy przemyśleniami na temat programowania, tworzenia witryn internetowych czy ogólnie działu IT. Pan Adrian chętnie również zamieszcza porady na temat prowadzenia biznesu.

www.adrianbienias.pl

5. Spece IT

Spece.it to nieco inny portal niż te wcześniej wymienione. Otóż autorzy tekstów skupiają się przede wszystkim na systemach operacyjnych. Artykuły znajdujące się na tej witrynie napisane są profesjonalnym językiem, dzięki czemu osoby szukające pomocy znajdą fachowe rozwiązania.

Tak jak wspomniałem wcześniej, większość wpisów jest poświęcona systemom operacyjnym, a co za tym idzie – Bashowi, PowerShellowi, ale także wirtualizacji czy samym aktualizacjom oprogramowania.

www.spece.it

6. Marek Zając Blog IT

Podobnie jak w przypadku poprzednich stron, tak i tutaj mamy do czynienia z blogiem – tym razem prowadzonym przez Marka Zająca.

Autor w swoich wpisach skupia się na programowaniu i innych elementach działu IT, ale również na prowadzeniu biznesu. Ponadto Pan Marek prowadzi kanał na Youtube, na którym wyjaśnia wiele zagadnień ze świata programowania, między innymi programowania obiektowego.

www.zajacmarek.com

7. P-programowanie

P-programowanie to strona prowadzona przez Karola Trybulca i jest ona w pełni poświęcona tematyce programowania. Muszę jednak dodać, że nie tylko zawodowi programiści są targetem tej witryny, ale również hobbyści, studenci, osoby poszukujące pracy, a nawet maturzyści.

Autor bloga poświęca wiele tekstów maturze, przygotowywaniem się do niej czy z samymi arkuszami maturalnymi. Uważam, że zapoznanie się z tekstami Pana Karola powinno być obowiązkowe dla osób, które zamierzają kształcić się w zakresie informatyki.

www.p-programowanie.pl

8. ITIQ

ITIQ to kolejny blog osobisty skupiający się na IT, jednak głównie na marketingu internetowym. W swoich wpisach autor bardzo dokładnie tłumaczy mechanizmy działania popularnych aplikacji, między innymi Google Analytics, oraz pomaga odnaleźć się w świecie marketingu. Poza IT możemy tam przeczytać dla rozluźnienia kilka wpisów o sporcie.

www.itiq.pl

9. Devstyle

Devstyle to blog IT „dla każdego programisty”, którego autorem jest Maciej Aniserowicz. Maciej to programista z kilkunastoletnim doświadczeniem. W 2015 roku zrezygnował z pracy senior developera na etacie, by poznawać świat biznesu online.

Na jego blogu można znaleźć między innymi felietony na temat zawodu programisty oraz bycia freelancerem, Devkalog – czyli inaczej przykazania programisty oraz treści związane także z testowaniem, bazami danych, architekturze czy zagadnieniami typowo webowymi. Maciej prowadzi także swój podcast oraz kanał na YouTube, który ma już blisko 30 tysięcy subskrybentów.

www.devstyle.pl

10. Paweł Mansfeld Blog

Blog Pawła Mansfelda skupia się przede wszystkim na tworzeniu stron internetowych – zarówno od strony frontendu, jak i backendu. Znajdziemy tutaj newsy właśnie ze świata web designu, ale także przeróżne poradniki, porównania czy porady.

Artykuły tworzone przez Pana Pawła są napisane całkiem jasnym i zrozumiałym językiem (choć aby zrozumieć treść musimy znać chociaż podstawy tworzenia stron internetowych), dzięki czemu zapoznanie się z nimi jest naprawdę przyjemne.

www.mansfeld.pl

Wszystkie wyżej wymienione blogi IT (w losowej kolejności) pozwolą Wam zapoznać się ze światem IT od nieco innej strony – niekiedy od tej lżejszej i przyjemnej, a czasami od tej technicznej i szczegółowej.

Z pewnością jednak powinniście znaleźć tam treści przydatne w dalszym rozwoju swoich umiejętności, jak i zainteresowań. Mamy nadzieję, że te blogi IT będą dla Was pomocne.

Autor: Grzegorz Cichocki

Czytaj także – W świecie programistów – rozmowa z Adamem Boduchem, założycielem 4programmers.net

12+
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp