Kompetencje w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej – AI &Algorytmy

Strona główna » Kompetencje w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej – AI &Algorytmy
AI. Artificial intelligence. Wireframe robot. AI in robotic hand. Machine learning and cyber mind domination concept. Technology sci-fi concept. Graphic design concept of future. Vector illustration

Szybki rozwój cyfryzacji wiąże się z dużą ilością nowych miejsc pracy ale i podniesieniem kompetencji IT, których w Polsce na tą chwilę, brakuje. Jakich specjalistów szuka data center i jakie umiejętności powinniśmy rozwinąć do wykonywania „zawodów przyszłości”? Jak rozwija się u nas sektor AI &Algorytmy i jak wygląda kształcenie w tym zakresie?

– Polska gospodarka nie jest liderem światowym w zakresie cyfryzacji. A jeżeli patrzymy na absorpcję usług chmurowych, to nie jesteśmy też europejskim liderem. Jesteśmy raczej w okolicach końca drugiej dziesiątki na dwadzieścia kilka krajów. A więc mamy sporo do poprawienia –  mówi Dariusz Śliwowski wiceprezes Operatora Chmury Krajowej w debacie z Rzeczpospolitą.

Do zapewnienia Polsce jak najważniejszego miejsca w światowej gospodarce – dzięki wykorzystaniu AI ma się przyczynić resort prowadzony przez ministra cyfryzacji, Marka Zagórskiego, który realizuje projekt „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019 – 2027”.

Zawód przyszłości czyli w którym sektorze brakuje nam specjalistów

Wraz z rozwojem technologii i  wzrostem możliwości, powstają nowe zawody i przestrzenie pracy, do których, z racji ich krótkiego żywota, wciąż brakuje specjalistów. Jednym z nich jest data scientist, zajmujący się analityką danych i predykcją analityczną .

Jednym z horyzontów Data science jest AI czyli sztuczna inteligencja będąca prawdziwą rewolucją cyfryzacji.

– Sztuczna inteligencja to technologia, która pomoże przedsiębiorstwom w organizacyjnej zwinności, innowacyjności i skalowalności działań. Firmy, które staną się „AI powered”, będą umiały łączyć informacje, uczyć się i wspierać decyzje oraz automatyzować procesy. – przemysł przyszłości

Pięć kluczowych obszarów rozwoju sztucznej inteligencji

Źródło: „Rewolucja AI: jak sztuczna inteligencja zmieni biznes w Polsce”, McKinsey & Co

Badania Microsoft „AI & Skills” pokazują, że polskie firmy dostrzegają korzyści biznesowe, wynikające z zastosowania sztucznej inteligencji i ponad 23 proc. z nich eksperymentuje już z tą technologią. To jednak wciąż za mało.

„Polska jest na samym końcu, jeśli chodzi o wdrażanie sztucznej inteligencji w UE” – mówi Dariusz Dobkowski, Data Center Solutions Sales & AI Ecosystem Development Director z Huawei – cyberdefence24.pl

To co wstrzymuje większość firm to w większości trudności ze znalezieniem specjalistów, wysokie koszty i brak ogólnych przepisów regulujących używanie SI. Temu ostatniemu zaradzić zamierza Komisja Europejska, która pracuje nad spójnością zasad.

Polska potrzebuje ok. 200 tysięcy specjalistów od AI

Z 7. edycji raportu „Monitoring trendów w innowacyjności” opracowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że do 2025 r. globalna wartość rynku sztucznej inteligencji wzrośnie do ok. 190 mld dolarów, a jej rozwiązania wdroży aż 97 proc. największych międzynarodowych przedsiębiorstw. W przeciągu najbliższych pięciu lat zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie w Polsce sięgnie 200 tys. osób. Natomiast w przeciągu dwóch lat, dzięki nowym technologiom powstanie na świecie 133 mln miejsc pracy.

Sztuczna inteligencja przyda się głownie firmom produkcyjnym. Dzięki algorytmom roboty w przyszłości samodzielnie nauczą się współpracować. Niezbędne do tego obliczenia wykonywane będą przede wszystkim w chmurze i lokalnych systemach. Według danych ABI research, do 2024 roku w przemyśle ma funkcjonować 15 milionów urządzeń z AI.

Do wykorzystania tej technologii, kluczowym jest zapewnienie pracownikom odpowiednich umiejętności, zarówno takich jak zaawansowana analityka danych, jak i tych miękkich, jak np. zarządzanie czy kreatywność. 

Do rozwoju kompetencji IT w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej niezbędne okazują się różnego rodzaju warsztaty i szkolenia chmurowe.

Sztuczna inteligencja to jeden z wiodących trendów w sektorze bankowym.

Jednym z ważniejszych kroków na drodze do cyfryzacji polskich banków jest Polish Cloud Academy czyli projekt opracowany przez Microsoft, Google Poland, Operatora Chmury Krajowej, Accenture, Związek Banków Polskich oraz kancelarię Kochański & Partners, który ma wesprzeć instytucje finansowe we wdrażaniu technologii chmurowej.  Szkolenia i warsztaty chmurowe dla sektora finansowego mają na celu poszerzenie wiedzy i kompetencji cluodowych oraz budowę szerokiej świadomości związanej z wykorzystaniem chmury, która zmienia sposób działania całej organizacji.

Microsoft szkoli przyszłych liderów transformacji biznesowej

By wesprzeć polskich partnerów na ścieżce rozwoju ich kompetencji w ramach cyfrowej transformacji, Microsoft uruchomił w Polsce elitarny program szkoleniowy Cloud Elite. Jego celem jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji sieci partnerskiej i kształcenie przyszłych liderów transformacji biznesowej.

Rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej to dla nas ogromny krok do przodu, dający Polsce szansę  na znalezienie się w cyfrowym sercu Europy. Jednak gdy my dopiero zaczynamy szkolić specjalistów w tej dziedzinie, amerykański wizjoner Elon Musk prezentuje chip mózg-komuter, mający łączyć ludzki mózg z komputerem. W kwestii cyfryzacji więc jeszcze sporo przed nami, ale może to i dobrze bo scenariusze filmowe typu „Ex Machina” pokazują, że zbytnie zaufanie sztucznej inteligencji nie zawsze kończy się dobrze.

Czytaj również – Inteligentna automatyzacja – co oznacza dla firm

Czytaj również – Uipath – roboty do roboty!

Autor: Nina Jacyszyn

ZOBACZ RÓWNIEŻ