Jak wygląda popularność języka C++?

Strona główna » Jak wygląda popularność języka C++?
c++

Języków programowania jest wiele, ale w ostatnim czasie naszą szczególną uwagę zwrócił C++, który pomimo swojego „wieku”, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych języków programowania. Z czego to wynika i jakie są jego zastosowania?

Co prawda to Python zdobył nagrodę języka programowania roku od TIOBE za największy wzrost popularności, który zanotował pozytywny skok o 2,01% w 2020 roku. Jednak zaraz za nim uplasował się C ++, który jest ze wzrostem o 1,99%.

Python jest tak popularny i przeważa nad C++, ponieważ jest bardzo prosty do przyswojenia, co sprawia że młodzi ludzie chętnie po niego sięgają, czego nie można powiedzieć np. o Scala.

Wszystko zależy od tzw. krzywej przyswajania. Jeśli ciekawi Cię, jakie języki programowania są zaliczane do najtrudniejszych w nauce, sprawdź – 5 Hardest Programming Languages In The World.

O tym skąd taka tendencja oraz dlaczego C++ to język programowania, z którym swoją przygodę zaczyna wielu programistów opowiedział Sławomir Chyła, C++ Senior Software Engineer.

Co Twoim zdaniem mogło przyczynić się do wzrostu popularności C++?

Myślę, że może być to spowodowane tym, że jest to już dojrzały język. Powstał 36 lat temu i chociaż przez wiele lat jakoś bardzo się nie zmieniał, to w ostatnim czasie (szczególnie za sprawą wprowadzenia standardu C++11, a potem C++17 i C++20) pokazał, że wcale nie zostaje w tyle za nowszymi językami.

Wciąż jest potrzebny, szczególnie teraz u progu rozwoju Internetu Rzeczy (IoT), gdzie powstaje dużo małych urządzeń o ograniczonych zasobach. Ważne jest, żeby rozwój języka nadążał za wciąż rosnącymi i zmieniającymi się potrzebami użytkowników.

Co zadecydowało o tym, że zacząłeś programować w C++?

Akurat tego języka programowania zacząłem się uczyć jeszcze w podstawówce (2002 rok), a to dlatego, że trafiłem na samouczek w IDE dołączonym do pewnego czasopisma komputerowego.

Nie miałem wtedy Internetu w domu, a samouczek był po angielsku i moja znajomość tego języka była w tamtym momencie niewystarczająca, żeby zrozumieć bardziej złożone zagadnienia.

Jednak samo programowanie spodobało mi się na tyle, że kupiłem sobie książkę do nauki C++ po polsku i rozwijałem się dalej w tym kierunku. W ten sposób, na tyle mocno się w tym zakorzeniłem, że nawet po nauczeniu się innych języków programowania, C++ pozostał moim faworytem.

Do czego najczęściej wykorzystywany jest ten język programowania? Jak wygląda Twoja praca z nim na co dzień?

Najczęściej używa się go tam, gdzie jest potrzebna wysoka wydajność i szybkość działania aplikacji lub wtedy, kiedy mamy mało zasobów i musimy je ściśle kontrolować.

Przykładami mogą być gry komputerowe, systemy wbudowane (embedded), aplikacje wymagające szybkiego przetwarzania dużej liczby danych, systemy telekomunikacyjne czy autonomiczne samochody.

Często podkreślam, że język programowania jest tylko narzędziem i w zależności od potrzeb jedne sprawdzają się lepiej, inne gorzej w różnych zastosowaniach. To trochę jak z próbą przybicia gwoździa kombinerkami, bo jednak łatwiej będzie zrobić to młotkiem ?

Praca z C++ wygląda podobnie jak praca z innymi językami programowania. Od samego języka ważniejsza jest dokładna analiza problemu i zaprojektowanie rozwiązania.

Warto śledzić nowości, ale też nie ma sensu uczyć się wszystkiego, ponieważ wykorzystuje się tylko część, a jak coś jest potrzebne, to łatwo można to wyszukać w dokumentacji i licznych przykładach w Internecie.

Więcej konkretnych przykładów zastosowań C++ What Is C++ Used For?

Na jednej z grup przeczytaliśmy, że to, co można napisać C# w 10 linijkach, w C++ pisze się w 100 linijkach. Czy to prawda i z czego to wynika?

To zależy co chce się osiągnąć. C# jest bardziej wysokopoziomowy i zdecydowanie łatwiej w nim pisać np. aplikacje okienkowe czy webowe, więc w takich przypadkach jest to prawdą.

C# podobnie zresztą jak Java dostarcza wiele już wbudowanych rozwiązań, ale C++ pozwala na lepsze zarządzanie pamięcią i kontrolę zasobów, dzięki czemu można w nim tworzyć bardziej wydajne rozwiązania.

Czytaj także Wzrost zainteresowania szkoleniami Google Cloud Platform

ZOBACZ RÓWNIEŻ