Jak polski eko startup Bin-e znalazł się na wydarzeniu w Singapurze?

Strona główna » Jak polski eko startup Bin-e znalazł się na wydarzeniu w Singapurze?
2+
Bin-e

Bin-e to startup, który tworzy inteligentne urządzenie do automatycznej segregacji odpadów. Pod koniec ubiegłego roku prezentował się na wydarzeniu SWITCH – Singapore Week of Innovation and TeCHnology. Jak do tego doszło? I w jaki sposób Singapur dąży do bycia samowystarczalnym miastem-państwem?

Zacznijmy od początku. Startup Bin-e był jednym z 18 startupów (aplikowało ponad 2000), z całego świata, który w listopadzie ubiegłego roku wziął udział w programie akceleracyjnym 5th Salto Growth Camp Moonshot: Permacolony How to Change the World in 100 hours.

Organizatorami campu byli: AudaCity we współpracy z Mistletoe, JTC oraz estoński  akcelerator Salto.

Nie były to byle jakie startupy, ale takie, których misją jest rozwiązanie ważnych problemów na naszej planecie. Startupy, które zajmują się środowiskiem, gospodarką, odpadami, rolnictwem, żywnością, energią i dobrym samopoczuciem – krótko mówiąc, tworzą lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

Wybrane startupy miały okazję współpracować z blisko 70 mentorami i inwestorami z całego świata, aby usprawnić swoje projekty.

Celem campu był transport technologii „eco” do Azji, a w szczególności do Singapuru, gdzie tworzone jest samowystarczalne miasteczko” – komentuje Wojciech Łyszczak, Chief Marketing Officer w Bin-e.

Następstwem wzięcia udziału w campie był udział Bin-e w wydarzeniu SWITCH (Singapurski Tydzień Innowacji i Technologii), który był częścią Singapore Fintech Festival. Podczas wydarzenia startup mógł zaprezentować swój produkt i opowiedzieć o wykorzystywanej technologii.

Co wyróżnia Bin-e pod kątem segregacji odpadów?

Urządzenie Bin-e rozpoznaje odpady w oparciu o sieć neuronową, która jest trenowana specjalnie do tego zadania. Wraz z napływem nowych danych sieć jest udoskonalana lub modyfikowana na życzenie klientów do pracy w konkretny wyspecjalizowany sposób. Dane dotyczą materiału z jakiego wykonane są odpady, jakie trafiają od urządzenia, ich przyporządkowania do kategorii segregacji oraz decyzji użytkownika w zakresie kategorii segregacji”- tłumaczy Wojciech Łyszczak.

Jak podkreślają założyciele Bin-e produkt trafia głównie do biurowców, do galerii handlowych, na dworce i na lotniska.

Singapursmart city

Kto miał okazję odwiedzić Singapur ten wie, że to nie jest państwo jak wszystkie inne – technologia pojawia się tam na każdym kroku, podobnie jak porządek i dbałość o ekologię. 

Jednym z symboli Singapuru są „Gardens by the Bay” otwarte od 2012 roku –  kompleks parków wraz z ogrodem botanicznym. Cała inwestycja wyniosła 350 milionów funtów. Park charakteryzują solarne drzewa, które w ciągu dnia zapewniają schronienie przed słońcem, a w dzięki energii zebranej przez baterie słoneczne świecą nocą.

Wraz ze wzrostem liczby ludności i gospodarki Singapuru wzrosła także jego strefa zieleni: według Center for Livingable cities wynosiła około 36% w latach 80., a obecnie wynosi 47%. I chociaż słowo „zielony” może przybierać różne konotacje, Singapur wydaje się obejmować je wszystkie – bujne środowisko, energię odnawialną i zrównoważony rozwój.

Singapur posiada także jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów zarządzania gospodarką wodną, w tym system do zbierania wody deszczowej, przetwarzania wody szarej oraz odsalania.

Dużo tego typu eko rozwiązań opiera się o technologię IoT, którą także wykorzystuje Bin-e. W jaki sposób?

IoT przede wszystkim umożliwia dwustronną komunikację aplikacji w chmurze z urządzeniami, co pozwala na prowadzenie zdalnej diagnostyki, akwizycji danych, doskonalenia algorytmu rozpoznawania odpadów itd.” – wyjaśnia Wojciech Łyszczak.

Co ciekawe, jednym z większych wydarzeń, które organizowane jest w Singapurze w zakresie IoT, AI i Big Data jest konferencja  Big Data World Asia, która ma się odbyć w październiku tego roku. Być może to kolejna szansa na rozpowszechnianie rozwiązania Smart Bin na azjatyckim rynku.

Czy Bin-e ma szansę podbić Singapur? Będziemy to monitorować.

Czytaj także – Migam, startup wyróżniony przez brytyjskiego następcę tronu przedstawia nową platformę sprzedażową

2+
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp