IT consulting to w uproszczeniu doradztwo w zakresie kompetencji IT. Jakie są jego plusy? Czym dokładnie zajmuje się konsultant IT i w jaki sposób wygląda z nim współpraca?
Czym w ogóle jest IT consulting?
Konsulting w swoim tradycyjnym znaczeniu definiowany jest jako doradztwo w danym zakresie kompetencji. Wypełnia on lukę rynkową w sytuacji, kiedy firma potrzebuje bardzo konkretnego eksperta od określonego zadania. W takim wypadku zatrudnienie pracownika na pełny etat nie jest najlepszym rozwiązaniem. Konsultant ma zwykle swoją firmę i udziela swoich usług wielu firmom w tym samym okresie.
W Polsce konsulting zyskał drugie znaczenie. W związku z obowiązującym prawem i podatkami pracownicy sektora IT skłaniani są do zakładania własnych działalności gospodarczych.
Szczególnie firmy pośredniczące przyczyniają się do tego procesu, ponieważ często pomagają specjaliście przejść na samozatrudnienie. Przynosi to duże oszczędności, bez względu na to, czy przy zatrudnieniu pomaga pośrednik, czy nie. Charakter pracy w takim trybie jest taki sam, jak pracownika etatowego, zmienia się jedynie forma zatrudnienia.
Jak wygląda IT consulting w Polsce, a jak na zachodzie?
Branża konsultingu na zachodzie jest znacznie bardziej rozwinięta, niż w Polsce. Termin „consulting” jest tam znacznie lepiej zdefiniowany i oznacza konsultanta niezależnego lub przedstawiciela wyspecjalizowanej firmy konsultingowej.
Branża doradztwa technologicznego zaczęła się rozrastać i zatrudnia blisko 2 400 000 tysięcy osób w samych Stanach Zjednoczonych. W latach 2014-2019 rosła średnio w tempie 4,2% rocznie w tym regionie.
Rynek doradztwa informatycznego i technologicznego stanowi około 20% całego rynku usług konsultingowych w USA.
Usługi integracji, projektowanie i programowanie aplikacji stanowią około 25% branży. Wykorzystanie rozwiązań typu IoT wzrosło o 30% w latach 2018-2019, przy czym znaczna część wpłynęła na branżę IT consultingu.
Przewiduje się, że Ameryka Północna będzie liderem przychodów i wzrostu w branży konsultingowej w zakresie technologii i oprogramowania.
W Polsce niestety nie doszło jeszcze do wystąpienia masy krytycznej, w której ścieżka konsultanta jest dobrze zdefiniowaną i przetartą drogą. Mam nadzieję, że już niedługo kariera w konsultingu będzie tak samo popularna jak teraz zawód np. Team Leadera czy Architekta.
Jak zatrudnianie konsultantów może przynieść zyski firmom?
Zatrudnienie konsultanta IT może być nienaturalne dla firm, które tego nigdy nie robiły. Zwykle konsultant nie jest „wynajmowany” na długi okres czas i nie wiąże się z firmą. Najczęściej ma konkretne zadanie do wykonania, za które otrzymuje wynagrodzenie typu fixed-price lub godzinowe.
Dlaczego zatrudnienie konsultanta się opłaca? Plusy są następujące:
- konsultant jest wyspecjalizowany w konkretnej technologii i ma rekord sukcesów na tym polu, co powoduje, że daje praktycznie gwarancje rozwiązania zaistniałego problemu/wykonania zadania
- konsultant działa w oparciu o umowy B2B, więc odpadają wszystkie problemy i koszty związane z etatem
- konsultant posiada spojrzenie „z zewnątrz” na działalność firmy, jest więc w stanie dostrzec problemy, czy ulepszenia, które są niewidoczne lub niewygodne dla osób wewnątrz firmy
- konsultant jest zwykle dostępny natychmiastowo, nie ma okresu wypowiedzenia i nie jest związany mocno z inną firmą
- konsultanci jako bardzo doświadczone osoby, wnoszą świeże idee, opiniują pomysły i są zwykle znacznie bardziej dynamiczni i kreatywni niż pełnoetatowi pracownicy
- konsultant zawsze na pierwszym miejscu stawia zadowolenie klienta, bo od tego zależy jego renoma i referencje, co powoduje, że konsultant ma znacznie większą motywację do bycia proaktywnym w rozwiązywaniu problemów
- konsultanci są po części przedsiębiorcami, co tym bardziej zwiększa ich wszechstronność, możemy np. wysłać spokojnie takiego człowieka do klienta
Jak wiadomo, żadne rozwiązanie nie jest idealne w każdym wypadku. Konsultanci nie zostają w firmach długo i mają jedną wadę – koszt. Konsultant siłą rzeczy jest droższy od etatowego pracownika, więc zatrudnienie takiej osoby na dłuższy okres czasu będzie kosztowne. Jednak moim zdaniem w większości przypadków plusy przewyższają minusy.
Case study – project rescue aplikacji po odejściu architekta
Omówię idealny przykład konsultingu, który mogę przedstawić z pierwszej ręki. Chodziło w nim o uratowanie projektu, który został porzucony przez głównego architekta, a deadline się zbliżał.
Rozstanie twórcy systemu z pracodawcą było nieprzyjazne, a pozostawiony bałagan trudny do posprzątania. Klient nie mógł pozwolić sobie na dalsze opóźnienie i dlatego zdecydował się usługę konsultanta.
Zostałem wytypowany do uprzątnięcia ostatnich zmian, upewnienia się co do poprawności działania kluczowych funkcjonalności i dokonania poprawek security. Przez trzy miesiące pracowałem na dwa etaty, aby być pewnym co do zadowolenia klienta.
Cel został osiągnięty i obie strony zadeklarowały dalszą współpracę na różnych polach.
Jak znaleźć odpowiedniego konsultanta IT i ile to kosztuje?
Ze względu na słabo rozwinięty rynek konsultantów w Polsce ich znalezienie nie jest proste. Często są oni zrzeszeni w różnych firmach outsourcingowych i szkoleniowych.
Coraz więcej z nich ma też swoje strony internetowe, gdzie publikują treści dotyczące swojej specjalizacji. JobsForGeek planuje wkrótce uruchomić listę niezależnych ekspertów, która daje gotowe namiary na witryny najlepszych specjalistów.
Cena usług konsultantów jest kwestią indywidualną. Zmiennych wpływających na nią jest bardzo dużo, do najważniejszych zaliczyłbym:
- długość kontraktu
- popyt rynkowy na daną specjalizację
- charakter problemu do rozwiązania
- lokalizacja pracy
- potrzeba kontaktów z klientami/kandydatami/potyczki z zewnętrznymi specjalistami
Przy uśrednieniu wszystkich warunków konsultant zwykle zażyczy sobie 2-4 krotność stawki godzinowej etatowego pracownika. Dlatego zanim zdecydujemy się na skorzystanie z IT consultingu warto zastanowić się nad plusami i minusami. Jednak mam nadzieję, że ten artykuł przekonuje do tego, żeby otworzyć się na takie rozwiązania 🙂
Autor: Marcin Mroczkowski
Czytaj także – Anioł biznesu – w jaki sposób wspiera startupy?
Sprawdź – https://javamaster.it/