Gigant polskiego e-commerce, wchodzi na giełdę – debiut Allegro

Strona główna » Gigant polskiego e-commerce, wchodzi na giełdę – debiut Allegro
0
Allegro na GPW

14 września Allegro zadeklarowało gotowość wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Liczba oferowanych akcji rośnie, a wartość pierwszej oferty publicznej ma wynieść rekordową sumę. Jakie są szczegóły debiutu polskiej firmy i jak ma się on do globalnej konkurencji?

Grupa Allegro to platforma transakcyjna, w której skład wchodzi porównywarka cen Ceneo.pl oraz serwis eBilet.pl a od tego roku również startup finansowy FinAi.

Allegro to największe pod względem przychodów z działalności w sieci, przedsiębiorstwo w Polsce, mające w bazie 12,3 mln aktywnych kupujących i 117 tys. sprzedających.

W przeciągu 20 lat z małego, lokalnego start-upu, Allegro przekształciło się w potężnego, europejskiego gracza a niedawno weszło do dziesiątki największych serwisów e-commerce na świecie.

– Allegro jest w Polsce bardzo lubianą marką. Około 12 mln Polaków robi tu zakupy, mamy ponad 100 tys. sprzedawców – małych i średnich przedsiębiorstw, które codziennie prowadzą sprzedaż. Dlatego wejście na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych jest dla Allegro naturalnym krokiem – mówi François Nuyts, prezes zarządu Allegro, w rozmowie z Newseria.pl

Allegro idzie w górę

W pierwszej połowie 2020 roku firma osiągnęła wzrost przychodów netto z 1,17 do 1,77 mld zł oraz poprawionego zysku EBITDA z 631 do 808 mln zł. Natomiast wartość produktów sprzedanych na platformie (GMV) poszła w górę z 10,36 do 16,01 mld zł, co daje jej wynik o 25,4 proc. większy od tego w  poprzednim roku.

Żródło: www.wirtualnemedia.pl

– Dodatkowym czynnikiem wzrostu wyników może być dalsza penetracja bazy usługą Smart. Wśród naturalnych ryzyk, oprócz typowo makroekonomicznych związanych z poziomem konsumpcji, są także ryzyka konkurencji ze strony innych graczy e-commerce’owych, w szczególności takich jak amerykański Amazon lub chiński AliExpress. W przeszłości Allegro wygrało bitwę rynkową z międzynarodowym graczem eBay – mówi ekspert Haitong Banku w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Allegro na GPW

Przewidywany pierwszy dzień notowań Akcji Spółki to 12 października.

Debiut Allegro ma być wart rekordowe 10,6 mld zł, co przebija dotychczasowy największy polski debiut na GPW, wejście PZU w 2010 roku, które przyniosło 8,1 mld zł.

Allegro planuje pozyskać ok. 1 mld zł z emisji akcji. Taka suma pozwoliłaby spółce lepiej się rozwinąć, wzmocnić swoją pozycję finansową i spłacić część zadłużenia. Przyjęta strategia zakłada dalsze inwestycje w obsługę kupujących a nawet ekspansję międzynarodową.

W ofercie publicznej Allegro oferowane było 245 mln akcji po cenie 43 zł za sztukę . Dla indywidualnych inwestorów przeznaczono 9,343 mln akcji.

Jeśli na akcjach spółki będą wysokie obroty Allegro może trafić szybko do indeksu WIG20 już nawet kilka dni po debiucie.

Akcje dla pracowników

Pracownicy Allegro mają dostać jednorazową premię w formie akcji o wartości 10 000 zł na osobę, do której nabędą uprawnienia po 360 dniach od daty wejścia na giełdę.

– „W prospekcie zapowiedzieliśmy wprowadzenie nowego programu motywacyjnego – Allegro Incentive Plan (AIP). Jego pierwszy element – o czym już informowaliśmy wcześniej – zakłada, że pracownikom, którzy w dniu wejścia Allegro na giełdę będą zatrudnieni w spółce z Grupy na umowę o pracę, zostaną przyznane nieodpłatne akcje o wartości 10.000 zł. Drugim elementem AIP jest plan wykorzystania akcji w celu motywowania i nagradzania obecnych i przyszłych pracowników na stanowiskach o kluczowym znaczeniu zarządczym, produktowym lub eksperckim. Status spółki publicznej umożliwi nam wykorzystanie akcji do budowania długoterminowego zaangażowania pracowników w rozwój spółki. Program ten planujemy uruchomić w przyszłym roku” – podało PAP Biznes biuro prasowe Allegro w rozmowie z bankier.pl

Kto pomoże?

By wejść na GPW Allegro zatrudniło Goldman Sachs International i Morgan Stanley & Co. International plc, jako globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu.

Dodatkowo współprowadzić księgę mają: Barclays Bank PLC, BofA Securities Europe SA i Citigroup Global Markets Limited oraz Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.

Jednocześnie Santander Bank Polska S.A i BM PKO BP mają współoferować udziały w Polsce w związku z ofertą dla inwestorów detalicznych, a Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Erste Group Bank AG, Pekao Investment Banking S.A. i Raiffeisen Centrobank AG w przypadku realizacji oferty publicznej.

Wielka redukcja

Do inwestorów indywidualnych ma trafić zaledwie 15 proc. liczby akcji, na które się zapisali ze względu na wysoką stopę redukcji w zapisach na akcje.

Debiut Allegro może pomóc uniezależnić się warszawskiej giełdzie

W indeksie giełdowym 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych znajduje się pięć banków: PKO BP, Pekao, mBank, Santander i Alior oraz sześciu przedstawicieli sektora energetycznego: PGE, Tauron, Orlen, Lotos, JSW, PGNiG.

Allegro, swoim giełdowym debiutem może pomóc warszawskiej giełdzie odciąć się od tradycyjnych branż gospodarki, a jednocześnie podnieść rangę spółek z sektora technologicznego. 

„IPO Allegro to wielka szansa dla warszawskiej giełdy. To pokazuje, że struktura polskiego rynku zmienia się w kierunku innowacyjnej gospodarki i może zachęcić do inwestowania zagranicznego kapitału, niechętnie patrzącego na państwowe spółki w WIG20” – mówi Andras Szalkai, zarządzający funduszem w Raiffeisen w Wiedniu.

Allegro ma przed sobą globalnych konkurentów takich jak Amazon, który otwiera coraz to więcej centrów logistycznych nad Wisłą czy AliExpress, który szybko podbija serca Polaków niskimi cenami. Wejście na giełdę na pewno umocni pozycję polskiej firmy i pozwoli jej na dalszy rozwój.

Czytaj także – Cosmose AI – polski startup i jego kosmiczny sukces

Autor: Nina Jacyszyn

0
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp