Dwie warstwy strony internetowej, czyli czym różni się Front-end od Back-endu

Strona główna » Dwie warstwy strony internetowej, czyli czym różni się Front-end od Back-endu
Developer working on code late at night, view from the back

Front-end i back-end to dwa najmodniejsze terminy używane w branży IT. Określają rodzaj pracy, którą wykonuje programista, technologie, z których korzysta oraz wynagrodzenie. Co konkretnie kryje się za stanowiskiem we front-endzie a co za tym w back-endzie? Jakie są między nimi różnice i jakie ścieżki wytyczają w karierze programistycznej?

– Zarówno front-end jak i back-end służą jednej rzeczy: żeby klient chciał korzystać z naszej aplikacji: I tu jest pole do nawiązania „wspólnego języka” i współpracy. –  Piotr KosekSenior Software DeveloperFujitsu Technology Solutions.

Czym jest Front-end a czym Back-end?

Front-end i Back-end to dwaj nierozłączni towarzysze stojący po dwóch stronach mocy. Pierwszy z nich zajmuje się tym co widzimy po wpisaniu domeny w wyszukiwarkę, to w jego rękach leży cały wygląd i możliwości strony, które pozwalają użytkownikowi na możliwie maksymalną interakcję. Back-end to z kolei strażnik tego, by wszystko działało, jak trzeba, odpowiada więc za obsługę baz danych, realizację logiki biznesowej a czasem i obsługę widoków. 

Źródło: dev.to/molly_struve

Główne języki programowania Front-endu to HTML, CSS i JavaScript. Programiści koncentrują się tu na systemach i układach siatki, oraz  typografii i teorii kolorów, używając m.in. zasad UX / UI, aby stworzyć użytkownikowi jak najlepsze wrażenia.

Programiści Back-endu korzystają z bardziej zaawansowanych języków programowania, takich jak Java, PHP, Ruby i Python. Ich praca koncentruje się na skryptach i architekturze, często wykorzystywane są tu frameworki i biblioteki, takie jak Ruby on Rails i NET .

Podsumowując, front-end odpowiedzialny jest za wszystko to co widoczne, interfejs strony, menu, grafiki, animacje, układ tekstu itp. back-end, odpowiada za to co może skutkować tym, że w obliczu klientów nierozumiejących „sztuki”  tworzenia oprogramowania, może czuć się trochę niedowartościowany.

– Praca we front-endzie od 2016 nie należy do najprzyjemniejszych. Technologie zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Juniorzy nie uczą się programowania tylko obsługi narzędzi, które w następnym miesiącu są już nieaktualne. Firmy takie jak Facebook, Microsoft i Google chciały ustandaryzować sposób wytwarzania oprogramowania w warstwie front-end. Skutek tego jest taki, że każda firma w zapytaniu ofertowym na pierwszym miejscu stawia -„Doskonała znajomość React, Angular, Vue – Warunek konieczny”. Podczas audytu oprogramowania u zleceniodawców często spotykam się z nieprawidłowym wykorzystaniem technologii. Tłumaczenie zawsze jest to samo „mieliśmy dużą rotację w zespole”.

Wnioski: Zaletą jest na pewno to, że dużo się dzieje, wadą: setki urządzeń do obsługi, brak spójności i jakości. – mówi jeden z programistów front-end

To po której stronie stanąć?

Jeśli chcemy programować ale nie wiemy którą ścieżkę wybrać, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie czy bardziej podoba nam się praca z projektami wizualnymi i tworzeniem wysokiej klasy doświadczenia użytkownika czy raczej praca z danymi, wymyślanie algorytmów, sposobów optymalizacji złożonych systemów.

Są i tacy, którzy zręcznie posługują się zarówno front-endem, jak i back-endem, tak zwani programiści fullstack. Programiści fullstack mogą wskoczyć do dowolnego zadania w projekcie, ale czy mogą być specjalistami w dwóch dziedzinach naraz?

Bootcampy

Bootcampy to kursy, które pozwalają na zmianę pracy w krótkim czasie lub przysposobienie się do nowego zawodu. Wysoko oceniane programy szkolące przyszłych programistów front-end to np. General Assembly, Epicodus, Noble Desktop, CareerFoundry, V School. Jeśli chodzi o tych co chcą się podszkolić w rozwoju back-endu to mogą skorzystać oni z bootcampów typu: CodingNomads, DigitalCrafts, Bedu Tech, General Assembly, Launch Academy.

Wynagrodzenie

Ciężko stwierdzić, który z nich jest najbardziej opłacalny, ale można wyrobić sobie jakieś zdanie przyglądając się ankiecie StackOverflow 2019, w której zestawiono pensje wszystkich trzech programistów, według skali:

Światowej:

1) Fullstack –  $57k
2) Backend  – $56k
3) Frontend –  $52k

W Stanach Zjednoczonych:

1) Backend – $116k
2) Fullstack – $110k
3) Frontend – $103k

Wynagrodzenie każdego z tych programistów, może okazać się kolejną zachętą.

Popyt zarówno na programistów front-endowych, jak i back-endowych stale rośnie. Tworzenie stron internetowych potrzebuje dwóch ojców, a efekt końcowy jest wspólny. Duże firmy technologiczne poszukują wszechstronnych programistów, znających się na procesach projektowania. Może czas pandemii to czas na zorientowanie się, która z warstw tworzenia stron internetowych jest nam bliższa? A może obie?

Czytaj również – Zarobki w IT – co o nich wiemy?

Autor: Nina Jacyszyn

ZOBACZ RÓWNIEŻ