Zastosowanie dronów niesie za sobą wiele perspektyw i korzyści rynkowych. Technologia małych bezzałogowych systemów latających rozwija się w imponującym tempie. Czy Polska za nim nadąża? Jaki wpływ mają drony na gospodarkę i jakiego rodzaju usługi mogą świadczyć te latające roboty?
Drony, czyli bezzałogowe maszyny latające, są ogromnym wsparciem dla działalności człowieka w najróżniejszych obszarach. Intensywny rozwój technologiczny pozwala na wykorzystanie tych urządzeń do wielu celów, nie tylko rozrywkowych.
Zastosowanie dronów będzie dawało wielu firmom przewagi rynkowe. Rynek dronów to rynek najszybciej rozwijający się w zakresie nowych technologii. Rynek ten ma duży potencjał wzrostowy. Drony w gospodarce: rozwój na naszych oczach, #WNP #ZPPM #industry4.0 https://t.co/IxqnXP8cwf
— ZPPM (@Pracodawcy_PL) September 3, 2020
Nieograniczone zastosowanie dronów
Bezzałogowe statki latające nie są już kojarzone jedynie z branżą wojskową i rozrywkową. Ich nietuzinkowe umiejętności wykorzystywane są w pracy wielu grup zawodowych życia codziennego.
Statki powietrzne to innowacyjne rozwiązanie m.in. dla firm kurierskich. Dzięki dronom skraca się czas dostawy oraz ogranicza się emisję spalin, zatrudnienie pracowników czy ponoszenie kosztów eksploatacyjnych samochodów dostawczych, zwłaszcza na krótkich dystansach.
Takim sposobem, przesyłki dostarczać ma m.in. Amazon.
Firma Amazon od kilku lat testuje drony w celu dostarczania zakupów do swoich klientów. Federalna Agencja Lotnictwa w Stanach Zjednoczonych wyraziła zgodę aby takie dostawy uruchomić. https://t.co/cg1uPw55Qm pic.twitter.com/GKNBU20kV5
— komputerpc.pl (@KomputerpcP) September 3, 2020
Drony to bezpieczniejsza, tańsza i często bardziej wydajna alternatywa dla załogowych samolotów wojskowych.
Konflikty w Afganistanie, Syrii czy na Ukrainie pokazały, jak bardzo drony są wojsku przydatne. Ich rola wciąż będzie rosnąć https://t.co/UiQBvNEmCZ pic.twitter.com/SN26Iw8S2J
— polska_zbrojna (@Polska_Zbrojna) June 4, 2019
Drony wykonują inspekcje energetyczne obiektów przemysłowych, elektrowni wiatrowych, linii niskiego i wysokiego napięcia a także monitorują zanieczyszczenia powietrza.
Drony można wykorzystywać również w leśnictwie np. kontrolując liczebność dzikiej zwierzyny i monitorując jej wędrówki a także w rolnictwie identyfikując stan upraw i eliminując zagrożenia dla rozwoju pól.
Zuzanna Skalska: Uprawy hydroponiczne, drony, inteligentne czujniki to przyszłość rolnictwa #rolnictwo #drony #żywność #hydroponika @ZuzannaSkalska https://t.co/DBqNr7uItp
— portalspozywczy (@portalspozywczy) July 30, 2020
Drony okazują się być również niezawodnym wsparciem dla strażaków.
Drony z #Gliwice pomagają strażakom w gaszeniu pożaru w #BiebrzańskiParkNarodowy. Wcześniej wykorzystywano je w #Czarnobyl. https://t.co/Ti1j4M2gKC@marekpietrzak76 @WBGroup_PL @MON_GOV_PL @Miasto_Gliwice
— Tomasz Czoik (@Tomasz_Czoik) April 23, 2020
I mają jeszcze wiele innych zastosowań…
Drony wspierają chińskich żołnierzy w Himalajach. Dowożą… ciastohttps://t.co/YhZwyPT4Lb
— Polskie_Sluzby (@PolskieSluzby) October 8, 2020
Drony zyskują nowe zastosowanie na Haloween 😀
https://t.co/a2KO758vUt— Jakub Spalik (@jakubspalik) November 2, 2015
Polski rynek dronów
Polski rynek dronów bardzo prężnie się rozwija. Nasz kraj znajduje się w światowej czołówce państw wspierających rozwój branży usług wykorzystujących drony. Potwierdza to raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, oraz dane z europejskiego dziennika zamówień publicznych.
– 576 mld złotych to prognozowana wartość rynku związanego z dronami. Bezzałogowe statki powietrzne będą miały ogromny, pozytywny wpływ na polską gospodarkę – mówi Małgorzata Darowska, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych.
Jednak by odblokować polski potencjał związany z rynkiem dronów niezbędna jest regulacja prawna, która nastąpi z ostatnim dniem 2020 roku.
Jak wygląda branża dronowa w naszym kraju? Oto krótka charakterystyka pokazująca rynek bezzałogowców w Polsce.
Grafika i dane zostały sporządzone przez @ULC_GOV_PL #drony #bsp #uav #bvlos #droneindustry pic.twitter.com/Wukv3ZoKNh— Cervi Robotics (@CerviRobotics) July 21, 2020
Drony w czasie pandemii
Pandemia Covid-19 nie odcisnęła zbyt dużego śladu na sektorze technologicznym, w tym na rynku dronów, oprócz niedużych opóźnień w ich dostawach konsumenckich i utrudnieniu w ich komercyjnym wprowadzeniu. Proces łagodzenia tych negatywnych skutków spowodował zwiększenie wykorzystania dronów przez służby publiczne i prowadzenie nadzoru przez podmioty zajmujące się bezpieczeństwem.
Wczoraj pół tysiąca mundurowych (policjantów, żołnierzy i strażnikow miejskich) patrolowało ulice i skwery Krakowa sprawdzając przestrzeganie epidemiologicznych obostrzeń. Nadzór pełniliśmy także z powietrza (śmigłowiec i drony). Dziś ponawiamy działania z podobnymi siłami. pic.twitter.com/uLxSudgskO
— Małopolska Policja (@kwpkrakow) April 5, 2020
Rozwój najnowszych technologii w sektorze dronów
Rozwój 5G, zmiany regulacyjne i wdrażanie zdalnej identyfikacji znacznie poszerzają zakres operacji wykonywanych przez drony, przekształcając je z pojedynczych, zdalnie sterowanych statków powietrznych w półautonomiczne floty, które będą w stanie działać poza zasięgiem wzroku.
Nowa platforma 5G przyspieszy rozwój najnowszych technologii. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji zrewolucjonizuje rynek robotów i dronówhttps://t.co/8GjmPHEN1f#QualcommTechnolgies #5G #technologia #roboty #AI @Qualcomm pic.twitter.com/sOggrtUAMn
— Newseria Innowacje (@InnowacjeN) June 30, 2020
Firma Qualcomm wprowadziła pierwszą na świecie platformę robotyki z obsługą 5G i SI. Przyspieszy to powstawanie nowoczesnych maszyn, w tym autonomicznych dronów.
– Dzięki platformie Robotics RB5 pomożemy w przyspieszeniu rozwoju szerokiej gamy segmentów robotyki, takich jak autonomiczne roboty mobilne (AMR), roboty dostawcze, inspekcyjne, inwentaryzacyjne, przemysłowe i współpracujące, a także bezzałogowe statki powietrzne. Umożliwimy w ten sposób wykorzystanie zastosowań robotyki Przemysłu 4.0 i wylejemy fundamenty w obszarze zarządzania ruchem powietrznym dronów – mówi Dev Singh, szef działu autonomicznej robotyki, dronów i inteligentnych maszyn w Qualcomm Technologies.
Qualcomm Robotics RB5 Platform | 5G and AI-enabled robotics platform
➖➖#immersiveleaks #future #technology #drones #robotics #AI #ML #robot #computervision #Qualcomm #RB5Platform pic.twitter.com/M0SvV60nQh— ImmersiveLeaks (@ImmersiveLeaks) September 10, 2020
Popyt na drony rośnie. Ich wielofunkcyjność może odciążyć człowieka w wielu dziedzinach a także przyczynić się do poprawy kondycji naszej Planety. Trzymamy więc kciuki, by te latające roboty wzleciały na wyżyny swoich możliwości!
Czytaj również – Cosmose AI – polski startup i jego kosmiczny sukces
Autor: Nina Jacyszyn