Dogecoin stracił 30% wartości po tym jak Elon Musk żartobliwie nazwał go „przekrętem” w programie „Saturday Night Live”. Czy wartość dogecoina i innych kryptowalut jest zależna od wypowiedzi Elona Muska w mediach?
Joke coin
Kontrowersje wśród najbardziej doświadczonych graczy wzbudzają zwłaszcza tegoroczne wiadomości założyciela Tesli. Kiedy w lutym okazało się, że Tesla zakupiła bitcoiny o wartości 1,5 miliarda dolarów, wartość kryptowaluty wzrosła do ponad 50 tysięcy USD.
Kiedy miesiąc później Elon Musk ogłosił na Twitterze, że Tesla ma zamiar przyjmować płatności za samochody elektryczne w bitcoinach nie wymieniając ich na tradycyjną walutę, nastąpiło kolejne zamieszanie wśród inwestorów.
Wygląda na to, że rację mogli mieć ci, którzy twierdzili, że to zagranie służące jedynie manipulowaniu ceną kryptowalut. Nie jest tajemnicą, że wypowiedzi Muska na Twitterze dotyczące bitcoina skutkują zmianą jego ceny – w tym przypadku wzrostem. Kilka tygodni później kurs bitcoina osiągnął rekordową wartość około 65 tysięcy dolarów.
Niecałe dwa miesiące później Tesla wycofała się z przyjmowania bitcoina, z uwagi na zbyt wysokie koszty energetyczne jego wydobycia oraz transakcji. Jako alternatywę Musk zasugerował dogecoina.
W tym roku, dzięki zaangażowaniu Muska dogecoin stał się bardzo pożądaną walutą na rynku krypto, choć powstał jako żart. „Doge” pies z zabawnych memów stał się inspiracją dla twórców dogecoina. Wystarczyło jednak, że Musk opublikował na Twitterze tajemniczo brzmiące słowo „doge”, co miało miejsce w lutym, lub nazwał siebie „dogefather”, żeby kurs dogecoina zaliczył duży wzrost. Obecnie każda wypowiedź Muska dotycząca tej kryptowaluty sprawia, że jej kurs rośnie lub spada.
To The Moon?
Według CoinGecko.com wartość dogecoin wzrosła w ostatnim miesiącu o 800%, tym samym zajmując obecnie na 4 miejscu wśród najpopularniejszych kryptowalut. Jej kapitał rynkowy wynosi 73 miliardów dolarów.
Na początku maja Elon Musk pojawił się w programie rozrywkowym Saturday Night Live. Podczas występu przedstawił skecz, w którym stwierdził, że dogecoin to „przekręt”. Już w trakcie programu dogecoin zanotował spadek o 36% w stosunku do wartości 0,65 dolara sprzed programu według Binance.
James Angel, specjalista od rynków finansowych i kryptowalut z Georgetown University’s McDonough School of Business twierdzi, że Musk świadomie manipuluje wartością kryptowalut i każdy kto zgodzi się grać według jego zasad musi zdawać sobie sprawę, że ryzykuje utratę kapitału.
W jednym z ostatnich tweetów Musk przekonywał, że dogecoin ma potencjał, by stać się walutą przyszłości. Jednocześnie zaapelował, żeby z ostrożnością podchodzić do inwestowania w kryptowaluty.
Według badań przeprowadzonych przez Cambridge Centre for Alternative Finance i crypto.com liczba użytkowników kryptowalut na całym świecie przekroczyła 100 milionów. Zwiększa się również ich powszechność jako środka płatniczego. Wygląda na to, że mimo okresowych spadków wartości walut cyfrowych i głosów wieszczących ich koniec, wcale nie tracą one na popularności.
Na chwilę obecną istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że kryptowaluty znajdą zastosowanie w handlu. Zważając na ich wysoką nieprzewidywalność i wysokie koszty transakcji.
Tymczasem założyciel Tesli ogłasza, że pracuje nad podniesieniem wydajności systemu transakcyjnego dla kryptowalut z developerami pracującymi nad dogecoinem.
Po tej wiadomości od razu pojawiły się spekulacje, że Elon Musk pracuje nad swoją kryptowalutą. Biorąc pod uwagę wszystkie zmiany, o których szef Tesli poinformował od początku tego roku, jest to bardzo prawdopodobny scenariusz.
Czytaj także: Czy komputer kwantowy zagraża cyberbezpieczeństwu?
#Dogecoin #Musk #ToTheMoon #crypto #kryptowaluta
Autor: Agata Zambrowska