Czym jest IT infrastructure dla organizacji?

Strona główna » Czym jest IT infrastructure dla organizacji?
3+
IT infrastructure

Jaką rolę pełni IT infrastructure w firmie? Jakiego rodzaju stanowiska znajdują się w tym departamencie? Między innym o tym przeczytacie w tym artykule.

Za co odpowiada dział IT infrastructure? Cóż, to bardzo proste. Wyobraźmy sobie software jaki jest najczęściej przez nas używany w pracy. Może to być dedykowane oprogramowanie biznesowe bądź najprostszy Excel, czy Microsoft Word.

Każdy rodzaj oprogramowania jest w jakiś sposób połączony z głównym serwerem za pomocą kabli, routerów, przełączników sieciowych, bądź punktów dostępu. To jest właśnie infrastruktura IT.

Aby jeszcze lepiej zrozumieć istotę IT infrastructure spójrzmy na to jak na autostrady i drogi łączące razem wszystkie komputery. Co by było, gdyby ogromna autostrada została wybudowana kilka metrów od spokojnego osiedla mieszkalnego? Chaos. W innym przypadku, co jeśli główną drogą dojazdową do dużego miasta byłaby polna droga? Korki, przeciążenie.

Właśnie dlatego istotna jest dobrze zaprojektowana infrastruktura IT w firmie. Jest to jeden z najważniejszych obszarów IT każdego przedsiębiorstwa. Odpowiednio skonstruowana zapewnia rozwój i optymalizację, a także poprawne wprowadzanie nowych technologii.

IT Infrastructure zatem umożliwia organizacji prawidłowe funkcjonowanie. Jakie poszczególne komponenty wchodzą w skład IT infrastructure zgodnie z amerykańskim podziałem?

Po pierwsze jest to hardware, czyli wszystkie fizyczne elementy umożliwiające pracę urządzeń tworzących infrastrukturę. Są to m.in. serwery, komputery, pamięci masowe i centra danych, przełączniki, koncentratory i routery, a także cała reszta sprzętu jak zasilanie, chłodzenie, okablowanie.

Dalej mamy software odnoszący się do wszystkich programów, bądź aplikacji wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo zarówno do celów wewnętrznych, jak i do świadczenia usług klientom.

Kolejnym elementem jest network, czyli zarówno urządzenia fizyczne, jak i oprogramowanie odpowiadające za bezpieczne połączenie infrastruktury IT z internetem.

Ostatnim elementem układanki jest meatware. Określenie to jest dość żartobliwe, ponieważ odnosi się wprost do użytkowników infrastruktury IT jako części składowej jej samej. Cóż, brzmi trochę dziwnie, chociaż coś w tym jest!

Kto może pracować w IT infrastructure?

Kto w takim razie odpowiada za IT infrastructure w organizacji? Do obsadzenia jest wiele stanowisk. Część z nich znajduje się w grupie tych, na które jest największe zapotrzebowanie w branży IT.

Opublikowana przez portal cio.com lista najbardziej poszukiwanych pracowników w branży IT w 2020 roku uwzględnia co najmniej kilka stanowisk odpowiadających za infrastrukturę IT.

Co logiczne, tacy pracownicy mogą liczyć również na wysokie zarobki. Renomowana firma doradztwa zawodowego Robert Half International w swoich przewidywaniach co do zarobków w IT na rok 2021 umieszcza stanowiska pracy z przestrzeni IT infrastructure stosunkowo wysoko.

Przykładowe stanowiska w IT infrastructure

Specjalista ds. Zarządzania bezpieczeństwem (Security management specialist)

Raport analityków IDC / Cisco wymienił specjalistów ds. Zarządzania bezpieczeństwem jako nr 1 na swojej liście najbardziej rozchwytywanych pracowników w branży IT.

Specjaliści ds. Zarządzania bezpieczeństwem to wysoko wykwalifikowani specjaliści IT, którzy oceniają stan bezpieczeństwa organizacji, projektują systemy i procesy w celu poprawy bezpieczeństwa oraz nadzorują codzienne operacje związane z bezpieczeństwem. Zazwyczaj potrzebują wiedzy na temat sprzętu, sieci i oprogramowania, a także umiejętności zarządzania ludźmi.

Według Przewodnika po wynagrodzeniach w dziedzinie technologii i IT Roberta Half 2021, mediana pensji dla menedżerów ds. Bezpieczeństwa systemów informatycznych w Stanach Zjednoczonych wynosi 138 000 USD.

Inżynier / architekt sieci (Network engineer/architect)

Inżynierowie sieciowi i architekci zajęli drugie miejsce na świecie i trzynaste w Ameryce Północnej w analizie najważniejszych miejsc pracy przeprowadzonej przez IDC / Cisco. Liderzy IT ankietowani przez IDC przyznali jednak, że chociaż rola pracy jest bardzo ważna dla przyszłości ich firm, to są zdania, że ilość miejsc pracy na tym stanowisku będzie się kurczyć.

Osoby pełniące tę rolę są zazwyczaj odpowiedzialne za projektowanie i konfigurację sieci, w tym sieci LAN, WAN, intranetów i połączeń zewnętrznych.

Przewodnik po wynagrodzeniach Roberta Halfa mówi, że architekci sieci mają pensje od 112,750 do 190,00 dolarów, z środkową wartością 134 000 dolarów. Tytuł inżyniera sieci płaci nieco mniej: 90 000 do 151 750 USD, przy medianie 107 000 USD.

Inżynier / analityk ds. Cyberbezpieczeństwa / bezpieczeństwa informacji (Cyber/information security engineer/analyst)

Naruszenia bezpieczeństwa danych pojawiają się tak często w przestrzeni medialnej, że wiele organizacji bardziej niż kiedykolwiek skupia swoją uwagę na cyberbezpieczeństwie. Specjaliści są na pierwszej linii frontu identyfikowania, zapobiegania i łagodzenia cyberataków.

Robert Half wydziela te role w nieco inny sposób w badaniu wynagrodzeń. Podaje, że analitycy bezpieczeństwa danych zarabiają od 102 000 do 171 500 USD rocznie, przy medianie pensji w wysokości 121 000 USD. Inżynierowie ds. Bezpieczeństwa sieci zarabiają od 97 000 do 163 000 USD, przy medianie 115 000 USD.

Administrator sieci / systemów (Network/systems administrator)

Administratorzy sieci zajmują się codziennymi czynnościami konserwacyjnymi.

W Stanach Zjednoczonych administratorzy sieci zarabiają roczne pensje w wysokości od 73 250 do 123 250 dolarów, z środkową kwotą 87 000 dolarów, na podstawie danych Roberta Halfa.

Analityk systemów (Systems analyst)

Zazwyczaj analitycy dokonują przeglądu sprzętu i oprogramowania IT, oraz wydają zalecenia dotyczące optymalizacji wydajności. Mogą polecać zakup nowego sprzętu lub oprogramowania, modyfikować istniejące systemy lub oferować sugestie dotyczące usprawnienia operacji IT.

Przewodnik po wynagrodzeniach Roberta Halfa sugeruje, że analitycy systemów mogą spodziewać się mediany rocznych pensji na poziomie 91000 USD w USA, w przedziale od 76,750 do 129000 USD.

Oczywiście to nie wszystkie możliwie role, jakie mogą znaleźć się w tym departamencie, ale jedno jest pewne – zarówno zapotrzebowanie na takich specjalistów, jak i zarobki są zachęcjące.

Autor: Jakub Bazler

Czytaj także – Dwie warstwy strony internetowej, czyli czym różni się Front-end od Back-endu

3+
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp