Czy kobiety inwestują częściej w 2020 roku?

Strona główna » Czy kobiety inwestują częściej w 2020 roku?
1+
Tiny people stock traders at laptop with graph chart buy and sell shares. Stock market index, stockbroking company, stock exchange data concept. Bright vibrant violet vector isolated illustration

Czy kobiety w 2020 roku zaczęły rejestrować się na platformach inwestycyjnych w stopniu większym, niż w poprzednich latach? Jak kobiety inwestują?

Niektórzy eksperci wskazują, że Panie zwiększyły swój udział w rynku kapitałowym względem ubiegłych lat. W pierwszym kwartale bieżącego roku największe światowe indeksy zanotowały ogromne spadki wartości. Najpierw informacje o pandemii koronawirusa stopniowo podburzały nastroje inwestorów, a późniejsze decyzje państw o lockdownie dokończyły dzieła.

Notowania na największych parkietach runęły. Szybko jednak niskie ceny spowodowały wzmożone zainteresowanie.

W sytuacji kiedy indeks popularnej, amerykańskiej giełdy papierów wartościowych Nasdaq stracił niemal 30 procent wartości w przeciągu miesiąca wielu nowych inwestorów zdecydowało się na spróbowanie swoich sił. Kto skorzystał z okazji niższych cen akcji i zmienności rynku?

Po ogromnych spadkach w lutym i marcu bieżącego roku platformy inwestycyjne pobiły rekordy rejestracji nowych użytkowników.

Jak donosi Financial Times, w artykule autorstwa Madison Derbyshire, zaskakująco duża liczba kobiet zdecydowała się na rozpoczęcie gry na giełdzie za pomocą właśnie tych narzędzi do inwestowania. Proste w użyciu aplikacje są popularne zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń, takich jak „pokolenie Z”.

„EToro, platforma do inwestowania z gatunku DIY (do it yourself), zaraportowała wzrost o 366 procent liczby nowych inwestorów – kobiet, w porównaniu do 248 procentowego wzrostu nowych rejestracji ze strony mężczyzn” – Madison Darbyshire pisze w swoim artykule.

Co ciekawe, także w Indiach odnotowano zwiększenie zainteresowania kobiet inwestowaniem.

„Nastąpił zdecydowany wzrost liczby nowych inwestorów kobiet” – mówi Nikhil Kamath, współzałożyciel firmy maklerskiej Zerodha.

Z ponad 1,5 miliona klientów, których firma pozyskała od czasu wybuchu wirusa Covid-19 w Indiach na początku tego roku, około 235 000 to kobiety.

Panowie oczywiście w dalszym ciągu stanowią większość wśród inwestorów. Wspomniane już popularne platformy do inwestowania w znakomitej większości gromadzą mężczyzn.

Hargreaves Lansdown, największa platforma tego typu w Wielkiej Brytanii informuje, że jej użytkownicy to w 2/3 mężczyźni. Interactive Investor podaje informacje o ok. 70 procentowym udziale Panów, a eToro informuje, że baza ich klientów to 85 procent mężczyzn w stosunku do 15 procent kobiet. Czy zatem trend wzrostowy liczby nowych inwestorów wśród Pań jest tak znaczący?

„Nutmeg, brytyjska platforma do inwestowania, utrzymuje, że liczba nowych użytkowników wzrosła o 1/3 w 2020 roku. Kobiety, które zwykle stanowiły 36 procent nowych użytkowników tym razem ich udział wzrósł do 40 procent” – czytamy w Financial Times.

Jak wynika z badań kobiety są bardziej skłonne do oszczędzenia w gotówce i unikania ryzyka związanego z inwestycjami. W momencie kiedy w wielu krajach zachodnich obowiązują niskie, bądź wręcz ujemne stopy procentowe takie podejście do finansów osobistych może być bardzo negatywne w skutkach. Prawdopodobnie to zjawisko jest jedną z przyczyn dlaczego coraz więcej kobiet decyduje się na inwestowanie.

„W czasach, gdy rachunki oszczędnościowe i stopy procentowe oferują niewiarygodnie niską wartość, trzymanie większej ilości pieniędzy, niż potrzeba, w gotówce może mieć długoterminowy szkodliwy wpływ na finanse”. – pisze Madison Darbyshire.

Eksperci wskazują, że wygoda i łatwość w obsłudze jakie gwarantują aplikacje do inwestowania jest tym czego oczekują pokolenia millenialsów i młodszego, pokolenia Z.

Być może są to również kryteria istotne bardziej dla żeńskiej części tej grupy. Starsze metody inwestowania zachęcały bowiem do gry na giełdzie zdecydowanie większą ilość mężczyzn. Obecnie natomiast liczba kobiet inwestujących za pomocą platform internetowych rośnie względem zainteresowania Pań z poprzednich pokoleń giełdą tradycyjną.

„Nowe platformy są atrakcyjne dla millenialsów i pokolenia Z. Te grupy wiekowe odpowiadają za większość rejestracji eToro w roku biężącym, ponad połowa nowych klientów Barclays Smart Investor miała mniej niż 44 lata. Nowe konta otwierane przez kobiety z tych grup wiekowych rosły szybciej niż przez mężczyzn” – jak donosi Financial Times.

Z pewnością warto się przyglądać temu procesowi. Większa liczba kobiet inwestujących na giełdzie to z pewnością ciekawy trend. Panie odnoszą sukcesy w wielu branżach, więc dlaczego też nie na giełdzie?

Autor: Jakub Bazler

1+
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp