Cosmose AI – polski startup i jego kosmiczny sukces

Strona główna » Cosmose AI – polski startup i jego kosmiczny sukces
Abstract splashed watercolor textured background

Platforma Cosmose AI przewiduje zachowania zakupowe ponad 1 mld osób, z jej usług korzystają marki takie jak L’Oreal, LVMH czy Samsung, a niedawno została wyceniona na ponad 100 milionów dolarów w rundzie A. Czym jest Cosmose AI i skąd wziął się jego sukces?

Założona w 2014 roku przez Mirona Mironiuka firma Cosmose AI z siedzibą w Szanghaju i Warszawie wykorzystuje anonimowe identyfikatory użytkowników mobilnych i dokładne dane lokalizacyjne, by wspierać wiele światowych marek. Jest to możliwe dzięki gromadzeniu danych na temat zachowań konsumentów, dzięki czemu sprzedawcy detaliczni mogą obrać dane strategie sprzedaży i reklamowania swoich produktów. Cosmose AI dba o utrzymanie bazy klientów i poprawę ich wrażeń zakupowych. 

Wykorzystujemy dane z Wi-Fi i GPS-ów do lokalizowania telefonów. Jesteśmy w stanie tak precyzyjnie lokalizować konsumentów, że wiemy nawet, w której części sklepu byłeś – dokładność do dwóch metrów. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przewidujemy, kto i kiedy odwiedzi sklep. Na razie działamy na rynku azjatyckim, przeciętny Chińczyk już teraz ma w swoim telefonie 7 aplikacji, które dostarczają nam dane o położeniu. To m.in. Weibo i Didi (chiński Uber).mówi Miron Mironiuk.

Cosmose AI posiada światowej klasy zespół, w tym: czterech medalistów mistrzostw świata w programowaniu (ICPC, IOI, TCO). Zespoły rozwoju Cosmose stacjonują w Szanghaju, Hongkongu i Tokio.

Miron Mironiuk Cosmose AI założył w bardzo młodym wieku, a jego zasługi doceniono wpisem na prestiżową listę Forbes 30 Under 30 oraz Financial Times New Europe 100 Challengers 2017.

Współpraca z Cosmose AI się opłaca!

Pandemia Covid-19 spowodowała zastój w sprzedaży tradycyjnej i właściciele sklepów częściowo przerzucili się na sprzedaż online,  jednak większość z nich wciąż chętnie sięga po rozwiązania, które mogą pomóc ponownie zachęcić klientów do odwiedzania ich stacjonarnych sklepów. 

W obliczu pandemii wielkie sieci handlowe oraz marki zobaczyły, że sprzedaż online nie zrekompensuje im spadków sprzedaży w tradycyjnych sklepach. Dlatego bardzo pożądane stały się technologie optymalizujące i napędzające kampanie skierowane na powrót klientów do sklepów off line. To otworzyło kolejne szanse dla Cosmose. Nowe środki od inwestorów pozwolą nam na skokowy rozwój na kolejnych rynkach w Azji – mówił Mironiuk w wywiadzie dla money.pl.

Czytaj również – Galerie handlowe otwarte w okrojonym składzie

Obecnie Cosmose AI analizuje zakupowe preferencje 1 mld konsumentów w całej Azji, wkrótce ma być ich dwa razy więcej, a w 2022 r. technologie platformy Cosmose AI mają wspierać sprzedaż aż 10 mln sklepów w Azji.

16 września Cosmose AI rozpoczęło strategiczne partnerstwo z firmą ADA, która projektuje i wdraża zintegrowane rozwiązania cyfrowe, marketingowe i analityczne. Jest to kolejny krok dla polskiego startupu, który pomoże mu rozszerzyć swoją obecność w Azji Południowo-Wschodniej i stać się platformą panazjatycką.

Dodatkowe 15 mln dolarów na rozwój Cosmose AI

1 września Cosmose AI zakończył prowadzoną przez inwestorów w Azji, Rundę inwestycyjną Serii A o wartości 15 mln dolarów, w której firma została wyceniona na ponad 100 mln dolarów. Nowy kapitał pozyskano z Tiga Investments, TDJ Pitango i OTB Ventures oraz od wielu zamożnych osób z Indii, Izraela i Singapuru, wspierających ekspansję technologii Cosmose.

– Te wielkie marki dostają wiarygodne i unikalne dane a zarazem prywatność użytkowników smartfonów pozostaje chroniona. Jasne jest dla mnie, że obecnie team Cosmose ratuje rentowność handlu offline i zarazem wnosi doświadczenia zakupowe na nowy poziom – mówi Raymond Zage, nowy inwestor w rekordowej rundzie Cosmose.

Rozwój biznesu w Azji a Cosmose AI

Azja z Chinami na czele to nie wątpliwie kolebka innowacji, o czym sam przekonał się Miron Mironiuk:

– Gdy tworzyłem Cosmose, moim celem były Stany Zjednoczone, rozumiałem jednocześnie, że Stany są za dużym i trudnym rynkiem, by od niego zacząć. Wiedziałem, że muszę zacząć od mniejszego. Na liście był Hongkong i Singapur – oba kraje miały penetrację smartfonów na  poziomie 90 proc. Pięć lat temu przeprowadziłem się do Hongkongu i byłem przekonany, że to będzie przygoda na sześć miesięcy, przetestujemy produkt z klientami i później wrócę do Polski, a potem wyjadę do USA. Tyle że gdy dotarłem do Hongkongu, zrozumiałem, że nie powinniśmy mówić o Dolinie Krzemowej, a Dolinie Shenzhen i że to Chiny są przyszłością. Zapomniałem o Stanach, po ok. roku przeniosłem się do Szanghaju.

Sukces platformy Cosmose AI pokazuje, że są wśród nas ambitni, światowej klasy twórcy a polskie technologie mogą równać się nawet z tymi amerykańskimi. Pytanie tylko czy polski rynek jest na to gotowy. Czy nadal osiągnięcie technologicznego sukcesu będzie miało większe szanse za granicą?

Czytaj również – Glovo rozwija Warsaw Tech Hub

Autor: Nina Jacyszyn

ZOBACZ RÓWNIEŻ