Business Angel of the Year – kto otrzyma ten tytuł?

Strona główna » Business Angel of the Year – kto otrzyma ten tytuł?
Buisness angel of the year

Aniołowie biznesu mają znaczącą rolę do odegrania w budowaniu polskiego ekosystemu startupowego. Z tego względu powstała inicjatywa BAY – Business Angel of the Year, która ma za zadanie promować dobre praktyki i rozwoju startupów w Polsce.

Już jakiś czas temu rozmawialiśmy w Twilit na temat roli aniołów biznesu z Mirosławem Janikiem. Okazuję się, że anioł biznesu może zostać wyróżniony za swoje zasługi w konkursie Business Angel of the Year.

W Polsce to wciąż mało popularna rola, ale z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Aniołów biznesu, którzy w 2020 roku w jakiś sposób wyróżnili się swoimi zasługami można zgłosić do prestiżowej nagrody Business Angel of the Year 2020 (BAY).

Jak wygląda ekosystem aniołów biznesu w Polsce?

Ekosystem, którego Aniołowie Biznesu są częścią, jest bardzo młody i wciąż ewoluuje. Dzięki kilku inicjatywom jest w tym coraz więcej systematyczności. Zarządzany przez PFR Ventures program BizNest mimo pewnych swoich ułomności ułatwia części aniołów uczestnictwo w transakcjach. Wierzymy, że z czasem (i sukcesami krajowych startupów) aniołów pojawi się jeszcze więcej, może nawet kilkaset osób aktywnie wspierających startupy.” – mówi Paweł Michalski, Partner, Head of Advisory Services Cobin Angels.

Według raportu State of European Tech 2019 wynika, że Polska, posiada blisko 5 proc. europejskich talentów technologicznych, a przyciąga tylko 0,5 proc. europejskiego kapitału wysokiego ryzyka.

Wzrost zaangażowania aniołów biznesu w Europie powinien z czasem przełożyć się na podobną kulturę inwestowania w Polsce.

Obiecująco brzmi fakt, że w rankingu CEO Magazine, Polska znalazła się na 3 miejscu krajów, w których najlepiej inwestować w 2020 roku, zaraz po Singapurze i Indonezji.

Jakie instrumenty są potrzebne, aby sprzyjały rozwojowi aniołów biznesu w naszym kraju?

Przede wszystkim: edukacja. Zachęty podatkowe, choć nie są lekiem na całe zło, to pomogłyby przyzwyczaić inwestorów do standardów inwestycji prywatnych. To najprawdopodobniej zaowocowałoby zwiększeniem ilości transakcji, a przez to wykształcenia się tkanki inwestorskiej w kraju.” – komentuje Paweł Michalski.

Cobin Angels, między innymi dzięki nagrodzie Business Angel of the Year, chce promować mądre inwestowanie, które z jednej strony jest odważne, z drugiej zaangażowane i ma pozytywny wpływ na rozwój ekosystemu start-upów.

„Konkurs to nie tylko statuetka – to promowanie dobrych praktyk i uświadamianie, że inwestycje anielskie to coś więcej niż tylko pieniądze. To aktywne budowanie przyszłości gospodarczej naszego kraju.”- podkreśla Michalski. 

Nagroda Business Angel of the Year będzie przyznawana w trzech kategoriach:

  • Anioł Biznesu Roku – dla najwybitniejszego anielskiego inwestora w 2020 r.,
  • Debiutant Roku – dla najlepszego pierwszorazowego anioła biznesu,
  • Nagroda Ekosystemu – przyznawana przez społeczność startupów aniołom biznesu, którzy udzielili im największego wsparcia.

Formularz zgłoszeniowy – KLIKNIJ TUTAJ

Nominacje przyjmowane są do 7 stycznia 2021 r. Następnie niezależne jury, które składa się z przedstawicieli COBIN Angles i partnerów, doświadczonych aniołów biznesu oraz laureatów nagrody z poprzednich lat, zadecyduje kto zostanie Business Angel of the Year 2020. Wyniki ogłoszone będą w połowie lutego 2021.

W gronie laureatów poprzednich edycji konkursu znaleźli się Wojtek Kostrzewa, CEO Billon i Dawid Urban, współtwórca Grupy CHIC.

Partnerzy konkursu: CiC Warsaw, PFR Ventures, Greenberg Traurig, KOGITO Ventures, YouNick Mint i Wyższa Szkoła Bankowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ