Brainly – polski startup, który podbił świat

Strona główna » Brainly – polski startup, który podbił świat
brainly

Chcą dotrzeć do wszystkich uczniów na całym świecie, póki co jest to 150 milionów osób. W jaki sposób? Dając im dostęp do pomocy naukowych. Tak wysoko mierzy polski startup Brainly, a my zapytaliśmy Aleksandrę Wiśniewską, Director of People & Culture, jak to wygląda od kuchni.

 

Jak zaczęła się Pani przygoda z Brainly?

 

Moja przygoda z Brainly zaczęła się w 2014 roku. Zostałam zaproszona przez założycieli do wspólnego tworzenia od podstaw obszaru HRu, wspierania rozwoju rosnącej organizacji i liderów. Wcześniej pracowałam w branży automotive oraz oil&gas, więc zmiana pracy pozwoliła mi poznać od podszewki świat nowych technologii oraz startupów. W miarę rozwoju Brainly powiększał się nasz zespół HR w Polsce. W zeszłym roku powierzono mi kierowanie obszarem People & Culture, w ramach którego opiekuję się również zespołem zarządzającym naszym biurem. Praca w Brainly daje mi możliwość ciągłego rozwoju związanego ze wzrostem firmy i rozwojem naszego produktu. To środowisko, które ciągle się zmienia
i tym samym stawia wiele ciekawych wyzwań dla naszej kultury organizacyjnej.

 

Ile osób obecnie pracuje w polskim oddziale?

Obecnie w polskim oddziale Brainly pracuje 110 osób i z każdym miesiącem liczba ta się zwiększa. Są to doświadczeni specjaliści i eksperci związani z takimi obszarami jak rozwój produktu, design, business intelligence, machine learning czy skalowanie na rynki międzynarodowe. Zespół, tak samo jak społeczność użytkowników Brainly, jest wielokulturowy, a do naszego krakowskiego biura rekrutujemy pracowników z całego świata. Nasz dział HR wspiera również pracowników zdalnych oraz biuro w Barcelonie. Na co dzień, współpracujemy również blisko z naszym 20-sto osobowym biurem w Nowym Jorku.

 

Jakie wyzwania wiążą się z rekrutacją do startupu? 

Jednym z największych wyzwań jest odpowiednio szybkie reagowanie na potrzeby organizacji w zakresie przyciągania nowych talentów z nowymi kompetencjami. W środowisku gdzie jedyną stałą jest zmiana, między rozpoczęciem rekrutacji, a zatrudnieniem pracownika może się okazać, że będzie on pracował w zupełnie innym projekcie lub zespole niż ten, do którego był rekrutowany. Kluczem jest tutaj transparentność dotycząca tego, nad czym i jak aktualnie pracujemy oraz pewność, że kandydat pasuje do naszej kultury. Przykładamy dużą wagę do budowania dobrego candidate experience między innymi poprzez udział w rekrutacjach całych zespołów, nie tylko hiring manager’a. Dajemy się poznać kandydatom dość dokładnie, co wydłuża proces rekrutacji. 

 

Jakie wymagania macie wobec kandydatów?

Praca w startupie nie jest dla każdego. Wymaga umiejętności łączenia codziennych, operacyjnych obowiązków ze strategicznym myśleniem (no task too big or too small). Jest to również bardzo zmienne środowisko, w którym nieustanne trzeba poszukiwać nowych, lepszych rozwiązań, a także umieć nadążać za szybkim tempem. Szukamy kandydatów, którzy chcą mieć bezpośredni wpływ na nasz produkt i zachowania naszych użytkowników. Bardzo ważne są dla nas umiejętności związane z współpracą w zespole i pracy w międzynarodowych projektach. Trzeba być gotowym na ciągłe zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń, różnorodność obowiązków oraz nieprzewidywalność.

 

150 milionów unikalnych użytkowników jest obecnie na platformie Brainly-co Pani zdaniem przyczyniło się do tego sukcesu? 

Wiemy, że na świecie jest ponad miliard uczniów. Każdy z nich na swojej ścieżce edukacyjnej napotyka problemy, z którymi nie może sobie samemu poradzić. To może być trudne zadanie albo na przykład egzamin, który jest wyzwaniem i trzeba się do niego dobrze przygotować. Brainly rozwiązuje ten problem. Każdy uczeń bez wahania może się do nas zwrócić po pomoc i taką otrzyma od swoich rówieśników i ekspertów. Zawsze za priorytet stawialiśmy sobie tworzenie platformy dla uczniów, gdzie najważniejsze są ich potrzeby i oczekiwania. Nie udałoby się tego osiągnąć bez fantastycznego zespołu ludzi pracujących w Brainly. To dzięki nim i ich wizji jesteśmy teraz w takim miejscu. Co ciekawe, coraz częściej widzimy, że to rodzice trafiają na Brainly w poszukiwaniu wsparcia dla swoich dzieci. Jak widać, mimo 150 milionów użytkowników Brainly miesięcznie, potencjał rozwoju jest nadal ogromny, a przed nami jeszcze długa droga. Dlatego aktywnie poszukujemy najlepszych ludzi do pracy, którzy razem z nami podejmą misję dotarcia do wszystkich uczniów na świecie.

Aleksandra Wiśniewska,Director of People & Culture 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ