Microsoft VIVA… la revolution! Czyli kiedy Zoom już nie wystarcza…

Strona główna » Microsoft VIVA… la revolution! Czyli kiedy Zoom już nie wystarcza…
3+
Microsoft Viva

Microsoft przedstawił nową platformę do pracy zdalnej o nazwie Microsoft Viva. Zintegrowana z popularnymi rozwiązaniami Microsoft 365 i Teams może nieźle namieszać na rynku narzędzi ułatwiających pracę w trybie home Office. Czy Zoom może się bać?

Pandemia wywróciła nasze zawodowe życie do góry nogami.

Dom się stał naszym biurem w czasie pierwszego lockdown’u i w większości przypadków pozostał nim do dziś. Od razu pojawiła się naturalna potrzeba szukania odpowiednich narzędzi do pracy zdalnej. Przebojem została aplikacja do videokonferencji Zoom, która w grudniu chwaliła się posiadaniem 433700 tysięcy klientów powyżej 10-ciu pracowników, o 485% więcej niż rok wcześniej.

Giganci postanowili nie stać w miejscu. Google Hangouts Meet, Cisco Webex czy Microsoft Teams to aplikacje, które dynamicznie zaczęły zwiększać udziały w rynku. Szybko okazało się, że sprawna aplikacja do videokonferencji to nie wszystko. I tu pojawia się Microsoft Viva – nowoczesny intranet określany jako „nowy rodzaj doświadczenia dla pracowników”. Składa się z czterech „modułów”: Connections, Insights, Learning and Topics.

W czym lepsza od Zoom?

Dzięki Viva Topics pracodawcy mogą generować treści w całej firmie dla pracowników. Możliwy jest podział na kategorie, takie jak np. produkty, projekty, procesy i klientów itp. Użytkownik może przejść do odpowiednich dokumentów, filmów i osób związanych z określonym tematem, aby przekazać pracownikom wszelkiego rodzaju informacje. Viva będzie korzystała z usług Microsoft Cloud, Accenture, BA insight, Raytion, ClearPeople do pozyskiwania informacji. Takie informacje będą dostępne zarówno dla pracowników, jak i do publicznego wglądu.

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2021/02/04/microsoft-viva-empowering-every-employee-for-the-new-digital-age

Viva Insights wprowadzona dla wszystkich pracowników w firmie zarekomenduje działania umożliwiające poprawę samopoczucia. Analizując dane z MyAnalytics i Workplace Analytics, pomoże Liderom, Managerom i ich zespołom uniknąć przepracowania. Ma zintegrować również Glinta LinkedIn’a, aby zwiększyć zaangażowanie członków organizacji.

Dzięki Viva Learning zostanie utworzone centrum edukacyjne z treściami pochodzącymi z Microsoft Learn, LinkedIn Learning, Coursera, Skillsoft, edX, Pluralsight. Microsoft nawiązał również współpracę z Cornerstone OnDemand, Saba i SAP SuccessFactors for Viva. Przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) platforma proponuje „odpowiednie treści w odpowiednim czasie”.

Viva Connections wykorzystuje możliwości Microsoft 365 takie jak np. SharePoint. Zapewni użytkownikom platformę firmową, która będzie gromadzić istotne ogłoszenia firmowe, dokumenty wewnętrzne i inne zasoby organizacji. Ułatwi to pracownikom dostęp do potrzebnych im informacji, udział w rozmowach oraz wymianę wiedzy czy spostrzeżeń. Dzięki integracji z Yammer pracownicy będą mogli również tworzyć „społeczności”.

Co tak naprawdę stoi za pomysłem Microsoft Viva?

Według twórców z Redmond Viva została zaprojektowana, aby zapewnić menedżerom i liderom lepszy wgląd w samopoczucie i wydajność pracowników. „Dzisiaj łączymy współpracę, naukę i dobre samopoczucie, aby stworzyć zupełnie nową kategorię produktów: platformę doświadczeń pracowników” (EXP – Employee Experience Platform) – powiedział dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella

Jak powiedział Nadella, podobnie jak aplikacje do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) łączyły księgowość i finanse z podstawowymi operacjami biznesowymi trzy dekady temu, firmy szukają teraz podobnego dostosowania do systemów przeznaczonych dla pracowników.

Wierzymy, że ta sama zmiana paradygmatu, która miała miejsce w przypadku ERP, będzie miała miejsce dzisiaj w przypadku EXP” – powiedział.

Technologicznie Microsoft Viva czerpie z funkcjonaloności swoich innych produktów wliczając Microsoft Teams czy Microsoft 365. Bazuje na doświadczeniach narzędzi Yammer, Linkedin czy zewnętrznych producentów Skillsoft, Courser, PluralSight czy edX.

Wprowadzenie Viva może iść w parze z nowymi trendami wymuszonymi przez pandemię. Coraz większe rozproszenie pracowników, którzy przeszli w tryb pracy zdalnej połączone z coraz większą potrzebą wsparcia i usystematyzowania takiej formy pracy ze strony pracodawcy.

Microsoft twierdzi, że „rozdrobniony” rynek narzędzi do obsługi pracowników, obejmujący wszystko, od szkoleń pracowników po świadczenia, analizy i inne kwestie związane ze zdrowiem, osiągnął już oszałamiającą wartość 300 miliardów dolarów na całym świecie.
A więc… viva la revolution!

Autor: Tomek Ptak

#Microsoft #MicrosoftViva #Zoom #PracaZdalna #HomeOffice

3+
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp